KSH: az előzetesen jelzettnél is jobban nőtt a kiskereskedelmi forgalom
Az előzetesen közöltnél is nagyobb kiskereskedelmi forgalom-növekedést jelentett csütörtökön kiadott második becslésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Júniusban a kiskereskedelmi üzletek változatlan áron számolt forgalma a nyers adat szerint 6,8, naptárhatástól megtisztítva 6,4 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakáét. Az augusztus 3-án kiadott első becslésében 6,5 százalékos kiigazítatlan és 6,1 százalékos naptárhatással kiigazított adatot közölt a hivatal. Az első félévi forgalom növekedési üteme ezzel az előzetes 6,8 százalékról 6,9 százalékosra javult, a naptárhatással korrigált adat 6,9 százalék maradt.
A tartós fogyasztási cikkeket is árusító üzletek forgalma határozta meg a növekedést, összességében 10,9 százalékkal emelkedett. Növekedtek az eladások az iparcikk jellegű vegyes boltokban 16,0 százalékkal, a bútor- és műszakicikk-üzletekben 11,9 százalékkal. A könyv, újság és papírárú boltok forgalma kiugró 17,7 százalékos éves növekedést mutatott, amire három és fél éve nem volt példa. A számítástechnikai mellett egyéb iparcikkeket is forgalmazó boltok eladásai 5,6 százalékkal emelkedtek, ami másfél éve a legalacsonyabb. Az átlagosnál jobban, 8,2 százalékkal nőtt a gyógyászati segédeszközök és gyógyszerek eladása és 10,6 százalékkal az illatszerek értékesítése. Változatlanul nagy, 25,1 százalékos növekedést mutat az internetes és csomagküldő hálózatok forgalma.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene 3,1 százalékkal nőtt, a korábban jelzett 2,6 százalékkal szemben. Az élelmiszer-kiskereskedelem 76 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 3,4, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké pedig 2,1 százalékkal bővült.
Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene 5,8 százalékkal haladta meg a tavaly júniusit, ami a második negyedévben a legszerényebb emelkedés és az áremelkedés hatása is közrejátszhatott benne. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
KSH: a turisztikai szálláshelyeken a vendégek száma (1,4 millió) 17, a vendégéjszakáké (3,4 millió) 16 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit áprilisban
2025 áprilisában a turisztikai (kereskedelmi, magán- és egyéb) szálláshelyeken 1,4…
Tovább olvasom >Lengyelországban gyorsult a kiskereskedelmi forgalom növekedése és csökkent a munkanélküliség áprilisban
Lengyelországban a márciusi csökkenés után áprilisban erőteljesen, 2022 májusa óta…
Tovább olvasom >Csökkent a legtöbb tejtermék ára áprilisban
Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a nyerstej országos termelői…
Tovább olvasom >További cikkeink
Augusztus végéig meghosszabbítják az élelmiszerek árréscsökkentését
Nagy István agrárminiszter a saját Facebook-oldalán jelentette be, hogy a…
Tovább olvasom >Szigorodnak a húskészítményekre vonatkozó szabályok – új fogalom is bekerül a rendeletbe
Újabb, a hazai élelmiszerszabályozást érintő módosítási tervezet jelent meg: az…
Tovább olvasom >EUDR országértékelések – avagy melyek az erdőirtás szempontjából kockázatos országok
Az Európai Bizottság május 23-án közzétette az EUDR (erdőírtás mentes…
Tovább olvasom >