KSH: az előzetesen jelzettnél is jobban nőtt a kiskereskedelmi forgalom
Az előzetesen közöltnél is nagyobb kiskereskedelmi forgalom-növekedést jelentett csütörtökön kiadott második becslésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Júniusban a kiskereskedelmi üzletek változatlan áron számolt forgalma a nyers adat szerint 6,8, naptárhatástól megtisztítva 6,4 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakáét. Az augusztus 3-án kiadott első becslésében 6,5 százalékos kiigazítatlan és 6,1 százalékos naptárhatással kiigazított adatot közölt a hivatal. Az első félévi forgalom növekedési üteme ezzel az előzetes 6,8 százalékról 6,9 százalékosra javult, a naptárhatással korrigált adat 6,9 százalék maradt.
A tartós fogyasztási cikkeket is árusító üzletek forgalma határozta meg a növekedést, összességében 10,9 százalékkal emelkedett. Növekedtek az eladások az iparcikk jellegű vegyes boltokban 16,0 százalékkal, a bútor- és műszakicikk-üzletekben 11,9 százalékkal. A könyv, újság és papírárú boltok forgalma kiugró 17,7 százalékos éves növekedést mutatott, amire három és fél éve nem volt példa. A számítástechnikai mellett egyéb iparcikkeket is forgalmazó boltok eladásai 5,6 százalékkal emelkedtek, ami másfél éve a legalacsonyabb. Az átlagosnál jobban, 8,2 százalékkal nőtt a gyógyászati segédeszközök és gyógyszerek eladása és 10,6 százalékkal az illatszerek értékesítése. Változatlanul nagy, 25,1 százalékos növekedést mutat az internetes és csomagküldő hálózatok forgalma.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene 3,1 százalékkal nőtt, a korábban jelzett 2,6 százalékkal szemben. Az élelmiszer-kiskereskedelem 76 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 3,4, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké pedig 2,1 százalékkal bővült.
Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene 5,8 százalékkal haladta meg a tavaly júniusit, ami a második negyedévben a legszerényebb emelkedés és az áremelkedés hatása is közrejátszhatott benne. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
A mezőgazdasági beruházások 42 százalékát épületekre és építményekre fordították 2024-ben
A KSH előzetes adatai szerint 669,4 milliárd forint volt a…
Tovább olvasom >Európa-szerte alacsony meggytermés várható idén
Szakértők 2025-re jelentős terméskiesést jeleznek Európa és Ázsia meggytermelő országaiban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >További cikkeink
Egyharmad Balatonnak megfelelő öntözővíz-készlet áll rendelkezésre
A rendkívüli aszály és a csapadékhiány ellenére minden öntözési igényt…
Tovább olvasom >A gazdáknak ingyenesen biztosított öntözővíz az aszállyal szembeni védekezés kulcsfontosságú eleme
A gazdáknak ingyenesen biztosított öntözővíz az aszállyal szembeni védekezés kulcsfontosságú…
Tovább olvasom >Rekordszinten a vállalatvezetők elköteleződése a fenntarthatóság iránt
A K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai szerint a vállalatvezetők hozzáállása…
Tovább olvasom >