KSH: az élelmiszeripar termelése 1,4 százalékkal bővült szeptemberben
Szeptemberben az ipari termelés volumene 11,3 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, munkanaphatástól megtisztítva 11,6 százalékkal nőtt. Az augusztusinál 1,6 százalékkal nagyobb volt a szezonálisan és munkanappal kiigazított ipari kibocsátás – erősítette meg hétfőn második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Elsősorban a külpiaci eladások növekedésének köszönhetően történt bővülés
A feldolgozóipari alágak döntő többségében nőtt a termelés volumene, a legnagyobb mértékben a villamos berendezések gyártásában, ahol 47,4 százalékos emelkedést mért a KSH.
Az iparon belül döntő súlyt képviselő feldolgozóipar termelése 11,5, az energiaiparé 7,4, a csekély súlyú bányászaté 1,0 százalékkal nőtt 2021 szeptemberéhez viszonyítva.
A legnagyobb súlyú, a feldolgozóipari termelés 25 százalékát képviselő járműgyártás 31,6 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. A közúti gépjármű gyártása 36, a közúti jármű alkatrészeinek gyártása 29 százalékkal nőtt. A feldolgozóipari termelés 11 százalékát adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 21,5 százalékkal bővült az előző év azonos hónapjához képest.
A feldolgozóiparból 12 százalékkal részesülő élelmiszeripar termelése 1,4 százalékkal bővült, elsősorban a külpiaci eladások növekedésének köszönhetően, miközben a hazai eladások mérséklődtek.
Az ipari export volumene 13,3 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál. A járműgyártás kivitele 32,9, a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásé 21,5 százalékkal emelkedett. A villamosberendezések kivitele 62,4 százalékkal, a gyógyszerexport 13,4, az élelmiszereké 2,6 százalékkal haladta meg a tavaly szeptemberit.
Az ipar belföldi értékesítése 5,8 százalékkal nőtt, míg a feldolgozóiparé 3,0 százalékkal csökkent az előző év azonos hónapjához képest. A járműipar belföldi eladásai 17,4, a gépiparé 58,4 százalékkal nőtt, a villamosberendezések belföldi értékesítése 21,0 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, a számítógépeké 17,6 százalékkal az élelmiszeriparé 4,1 százalékkal visszaesett.
A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 19,7 százalékkal nagyobb volt a tavaly szeptemberinél. Az új belföldi rendelések 9,2, az új exportrendelések 21,3 százalékkal nőttek. Az összes rendelésállomány szeptember végén 20,7 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, a belföldi rendelések 0,5 százalékkal csökkentek, az export rendelésállomány 22,2 százalékkal nőtt.
Az év első kilenc hónapjában az ipari termelés 6,7 százalékkal nőtt. Az összes értékesítés 60 százalékát adó külpiaci és a 40 százalékot képviselő hazai eladások volumene egyaránt 7,9 százalékkal emelkedett.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
Tovább fokozzuk az agrárgazdasági együttműködésünket az Egyesült Államokkal
Új dimenziók nyílnak hazánk és az Egyesült Államok között az…
Tovább olvasom >Az árrésstop kiterjesztésével kapcsolatban szólalt meg Orbán Viktor
A jövő heti kormányülésen dönthetnek az árrésstop kiterjesztéséről a háztartási…
Tovább olvasom >Javult áprilisban az euróövezet feldolgozóipari aktivitása, de még gyenge teljesítményt mutat
Áprilisban 32 hónapja a legenyhébbre mérséklődött az euróövezeti feldolgozóipar teljesítménycsökkenésének…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy Márton: árréskorlátozást vezetne be a kormány a háztartási cikkeket árusító boltokra
A kormány szerdán tárgyalhatja, csütörtökön pedig várhatóan elfogadhatja azt az…
Tovább olvasom >Drágább Barbie, soványabb Heinz – Trump vámjai átrajzolják a globális fogyasztói piacot
Donald Trump vámpolitikájának hatása egyre több iparágat érint: játékgyártók, autóipari…
Tovább olvasom >Csaknem 20 százalékkal olcsóbb élelmiszerek? A kormány elégedett az árréscsökkentés eredmnyeivel
„Egyre több terméket lehet olcsóbban megvásárolni az árréscsökkentésnek köszönhetően, az…
Tovább olvasom >