KSH: az élelmiszeripar értékesítési árai 6,2 százalékkal emelkedtek
2025 márciusában az ipari termelői árak átlagosan 7,3 százalékkal meghaladták az egy évvel korábbit. A belföldi értékesítés árai 4,7, az exportértékesítésé 8,6 százalékkal felülmúlták az előző év márciusi értéket. Az áremelkedést elsősorban a forint árfolyamának euróval szembeni éves szintű gyengülése, valamint az előállítási költségek növekedése okozta – jelentette kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az előző hónaphoz viszonyítva a belföldi értékesítési árak 1,0, az exportértékesítési árak 0,6, így az ipari termelői árak összességében 0,7 százalékkal alacsonyabbak voltak.
A tavaly márciusihoz képest a 62,7 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban a belföldi értékesítés árai átlagosan 4,3, a 35,4 százalékos súlyú energiaiparban (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) pedig 5,0 százalékkal, az élelmiszeripar értékesítési árai 6,2 százalékkal emelkedtek.
Az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül belföldön az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban együttesen 4,3, a beruházási javakat és a fogyasztási cikkeket gyártókban pedig egyaránt 5,4 százalékkal nőttek az árak.
Az ipari exportértékesítési árak 8,6 százalékkal magasabbak voltak, ezen belül a 91,8 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 3,7, a 8,0 százalékos súlyú energiaiparban 27,3 százalékkal emelkedtek az árak.
Idén január-márciusban a belföldi értékesítés árai 5,4, az exportértékesítéséi 9,6 százalékkal magasabbak voltak, így az ipari termelői árak összességében 8,2 százalékkal emelkedtek a tavalyi első negyedévhez viszonyítva- közölte a KSH.
Kapcsolódó cikkeink
Stabil munkaerőpiac várja a vámok hatásait
Márciusban 4 millió 701 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma…
Tovább olvasom >MKIK-alelnök: a gazdasági kihívásokból lehetőséget kell teremteni
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) feladata az, hogy a…
Tovább olvasom >Új szintre kerülnek hazánk agrárkapcsolatai Georgiával
A mezőgazdaság területén különösen fontos az együttműködés hazánk és Georgia…
Tovább olvasom >További cikkeink
Az Országos Kereskedelmi Szövetség az árréscsökkentés kivezetését javasolja
Az árréscsökkentés kivezetését javasolja az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ); a…
Tovább olvasom >Május második felében dől el, marad-e az árréscsökkentés
Amikor a kormány bevezette az árréscsökkentést, úgy döntött, hogy május…
Tovább olvasom >16 százalékkal nőtt a külföldi vendégek száma 2025 első negyedévében
2025 első negyedévében közel 3,2 millió vendég érkezett a magyarországi…
Tovább olvasom >