KSH: az élelmiszeripar értékesítési árai 4,5 százalékkal emelkedtek
2024 decemberében az ipari termelői árak átlagosan 9,0 százalékkal meghaladták az egy évvel korábbit. A belföldi értékesítés árai 4,0, az exportértékesítésé 11,5 százalékkal felülmúlták a 2023. decemberieket. Az áremelkedést elsősorban a forint árfolyamának euróval szembeni gyengülése okozta – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az ipar termelőiár-indexe Magyarországon; előző év azonos időszaka egyenlő 100
A belföldi értékesítési árak 0,1, az exportértékesítési árak 0,4, így az ipari termelői árak összességében 0,3 százalékkal múlták felül az előző havi értékeket.
A KSH közlése szerint 2024-ben a belföldi értékesítési árak 1,6 százalékkal csökkentek, az exportértékesítési árak 2,4 százalékkal emelkedtek, így az ipari termelői árak együttesen 1,0 százalékkal haladták meg a 2023. évit.
A 2023. decemberihez képest a belföldi értékesítés árai átlagosan 4,0 százalékkos emelkedésén belül a 60,0 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparé 5,6, a 38,6 százalékos súlyú energiaiparé (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) pedig 0,5 százalékkal, az élelmiszeripar értékesítési árai 4,5 százalékkal emelkedtek.
Az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül belföldön az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban együttesen 3,4, a beruházási javakat gyártókban 7,5, a fogyasztási cikkeket gyártókban pedig 4,0 százalékkal nőttek az árak.
Az ipari exportértékesítési árak 11,5 százalékkos növekedésén belül a 82,9 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 8,1, a 16,7 százalékos súlyú energiaiparban 26,9 százalékkal emelkedtek az árak.
2024-ben az előző évhez képest az ipari termelői árak összességében 1,0 százalékkal magasabbak voltak. A belföldi értékesítési árak átlagosan 1,6 százalékkal estek vissza, ezen belül a feldolgozóipari árak 1,1 százalékkal nőttek, míg az energiaipari árak 7,4 százalékkal csökkentek.
Az ipar belföldi értékesítési árai az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban 3,4 százalékkal mérséklődtek, míg a beruházási javakat gyártókban 5,5, a fogyasztási cikkeket gyártókban 0,7 százalékkal emelkedtek.
Az ipari exportértékesítési árak 2,4 százalékkal növekedtek, ezen belül a feldolgozóiparban 3,4 százalékkal magasabbak, a kis súlyt képviselő energiaiparban pedig átlagosan 7,6 százalékkal alacsonyabbak voltak az árak – közölte a KSH.
Kapcsolódó cikkeink
Csökkent a legtöbb tejtermék ára áprilisban
Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a nyerstej országos termelői…
Tovább olvasom >Nagy Márton: hosszú távon vissza kell állni a beruházás alapú gazdasági növekedésre
Hosszú távon vissza kell állni a beruházás alapú gazdasági növekedésre,…
Tovább olvasom >KSH: 2025 első negyedévében 12,1 százalékkal esett vissza a beruházások teljesítménye
A beruházások volumene 2025 első negyedévében a nyers adatok szerint…
Tovább olvasom >További cikkeink
Új törvényjavaslat védené a hagyományos pénztárakat a nagy üzletekben
A Kereszténydemokrata Néppárt frakcióvezetője, Simicskó István olyan törvénymódosítást kezdeményezett, amely…
Tovább olvasom >Itthon csak importban fogy a bio – kitörési pont lehet a közétkeztetés
Bár a bioélelmiszerek hazai kiskereskedelmi forgalma dinamikusan nő, még mindig…
Tovább olvasom >Új lendületet kapna az egységes piac: uniós stratégia a kereskedelmi akadályok lebontására
Az Európai Bizottság új stratégiával frissítené fel az egységes piacot:…
Tovább olvasom >