KSH: augusztusban jobban nőtt az export az importnál
Az export euróban mért értéke augusztusban 2,7 százalékkal, az importé 1,2 százalékkal nőtt. Az áruforgalom kiviteli többlete 60 millió euró volt, 122 millió euróval javult az egy évvel korábbihoz viszonyítva, amikor kivételesen 62 millió euró deficit volt – jelentette csütörtökön második becslése alapján csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az aktívum 23 millió euróval több az első becslésben közölt értéknél, amikor 0,1 százalékponttal kisebb exportnövekedést és ugyanannyival nagyobb importemelkedést jelentett a hivatal.
Az év első nyolc hónapban az export 3,7 százalékkal, az import 5,4 százalékkal nőtt a múlt év azonos időszakával szemben. Az exporttöbblet 3,349 milliárd eurót tett ki, 954 millió euróval csökkent.
A gépek, szállítóeszközök exportja 6,1 százalékkal, az import 6,2 százalékkal nőtt és 7,907 milliárd euró exporttöbbletet termelt az első nyolc hónapban. A közúti járművek exportja 12,1 százalékkal, importja 1,4 százalékkal nőtt és az exporttöbblet 6,107 milliárd euróra nőtt. Annak ellenére, hogy az energiafejlesztő gépek és berendezések exportja 0,3 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, míg az import 4,2 százalékkal nőtt, a forgalom még mindig 2,716 milliárd euró aktívumot hozott. A fémmegmunkáló és szakipari gépek 1,196 millió importtöbblettel rontották az egyenleget.
Az élelmiszerek külkereskedelme az export 7,7 százalékos és az import 6,6 százalékos növekedése folytán 1,407 milliárd euró exporttöbbletet hozott, amiből 800 millió euró a gabonakereskedelemből eredt.
A feldolgozott termékek exportja 1,6 százalékkal elmaradt a tavaly első nyolchavitól, az import 3,2 százalékkal nőtt és 2,569 milliárd euróval meghaladta a kivitelt annak ellenére, hogy a gyógyszerek nettó exportja 739 millió euró, a gumigyártmányoké 569 millió euró aktívumot termelt. A vas és acél, valamint a színes és egyéb fémek importtöbblete viszont 2,590 milliárd euróra rúgott.
Az energiahordozók importja 11,3 százalékkal, 5,688 milliárd euróra nőtt, amit a kétmilliárd euró export csökkentett 3,671 milliárd deficitre.
Az Európai Unióba irányuló export 5,0 százalékkal, az import 2,2 százalékkal haladta meg a tavaly január augusztusit és 7,965 milliárd euró exporttöbblet származott belőle. A Németországgal lebonyolított kereskedelemben 2,391 milliárd euró aktívum keletkezett, az export 4,7, az import 2,4 százalékos növekedéséből. A Romániával folytatott kereskedelemben 1,769 milliárd euró, az Egyesült Királysággal 1,426 milliárd euró volt a nyolchavi többlet.
Az Ázsiába irányuló kivitel 14,2 százalékkal visszaesett, míg az import 19 százalékkal nőtt, az egyenleg 6,904 milliárd euró deficitet mutatott. Kínába 35,1 százalékkal zsugorodott az export és 18,3 százalékkal nőtt az import, a deficit 3,088 milliárd euróra nőtt, miután a behozatal negyedét sem fedte le az export. A Dél-Koreából 54,0 százalékkal nőtt a behozatal, míg a kivitel 14,2 százalékkal csökkent, így a deficit 1,557 milliárd euróra nőtt. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
A csontos csirkemell és a csirkemellfilé ára is számottevően csökkent
A KSH adatai alapján Magyarország baromfihúsexportja 2,4 százalékkal 142 ezer…
Tovább olvasom >Erősödött az élő sertés exportja
A KSH adatai szerint Magyarország élősertés-kivitele 22,7 százalékkal 22,5 ezer…
Tovább olvasom >Felélénkült a burgonya exportpiaca
A KSH adatai szerint a burgonya termőterülete és termésmennyisége csökkenő…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >