KSH: áprilisban is emelkedett a szálláshelyek vendégforgalma
A külföldi vendégek száma 9,1, a kereskedelmi szálláshelyeken általuk eltöltött vendégéjszakáké pedig 9,7 százalékkal nőtt áprilisban a múlt év azonos hónapjához viszonyítva – jelentette a KSH.
A belföldi vendégek száma 1,0 százalékkal csökkent, míg az eltöltött éjszakáké 3,1 százalékkal emelkedett. A belföldivendég-forgalom háromnegyedét fogadó szállodákban a vendégéjszakák száma 5,5 százalékkal nőtt.
A forint áprilisban 11 százalékkal gyengébb volt, mint egy évvel korábban. A vendégéjszakákban mért vendégforgalom 59 százaléka, a szállásdíjbevétel kétharmada származott a külföldiektől.
A legjelentősebb küldő országokból érkező vendégek éjszakáinak száma – az Egyesült Királyság és Ausztria kivételével – nőtt. A külföldivendég-forgalom jelentős részét fogadó szállodákon belül – a kétcsillagos egységek kivételével – minden kategóriában növekedés volt. Az ötcsillagos szállodákban a korábbi hónapok visszaesését követően a külföldi vendégek száma áprilisban 4,6, a vendégéjszakák száma pedig 5,9 százalékkal nőtt. A külföldi vendégek száma – Tisza-tó kivételével – mindegyik turisztikai régióban nőtt.
A szállodák szobakihasználtsága átlagosan 47,9 százalékos volt áprilisban, az egy évvel korábbi 46,7 százalékkal szemben. Ezen belül az ötcsillagos szállodákban a foglaltság 69,2 százalékról 70,5-re, a négycsillagosokban 53,8-ról 54,3 százalékosra javult.
Áprilisban a kiadott szállodai szobák bruttó átlagára 9,6 százalékkal (14 924 forintra), az egy kiadható szállodai szobára jutó árbevétel szintén (bruttó REVPAR) 14 százalékkal (7 145 forintra) nőtt 2011 azonos hónapjához viszonyítva.
A kereskedelmi szálláshelyek összes árbevétele folyó áron 10,2 százalékkal emelkedett a vizsgált időszakban. Áprilisban a szálláshelyek 21,2 milliárd forint bruttó árbevételt értek el, ezen belül a szállásdíjbevétel 11,9 milliárd forint volt.
Az év első négy hónapjában az összes árbevétel 5,9 százalékkal 67,6 milliárd forintra nőtt, amiből a szállásdíjbevétel 35,7 milliárd volt, 16,3 milliárd a vendéglátásból eredt.
Az év első négy hónapjában a külföldi vendégek száma 8,3, az általuk eltöltött vendégéjszakák száma 9,3 százalékkal nőtt a múlt év azonos időszakával egybevetve. A belföldi vendégek száma viszont 2,2 százalékkal kevesebb volt, és 0,8 százalékkal kevesebbet éjszakáztak a kereskedelmi szálláshelyeken. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
2025 lesz a magyar sörturizmus éve?
18 magyar, kisüzemi sörfőzdébe kalauzol el a Bakancslista 2025 –…
Tovább olvasom >Macsó megközelítés a vásárlásban – A nap képe
Az USA-ban működik (legalább) egy olyan hipermarket, ahol a bevéárláshoz…
Tovább olvasom >Új szabályozás a munkaegészségügyi vizsgálatok terén: mit jelent ez a szállodaipar számára?
2024. szeptember 28-tól jelentős változások léptek életbe a munkaegészségügyi vizsgálatok…
Tovább olvasom >