KSH: áprilisban 3,4 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom

Szerző: trademagazin Dátum: 2013. 06. 25. 12:55

Áprilisban az előzetes becsléssel megegyezően 3,4 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom volumene az egy évvel korábbival összevetve – derült ki Központi Statisztikai Hivatal (KSH) honlapján kedden megjelent, felülvizsgált részletes adatokból.

Az élelmiszervásárlások naptárhatással kiigazított volumene 3,1 százalékkal nőtt az előzetesen közölt 3,3 százalékkal szemben, a nem élelmiszer jellegű áruk vásárlása pedig stagnálás helyett 0,2 százalékkal csökkent, az üzemanyag forgalom viszont az előzetesen jelzett 6,3 százaléknál is jobban, 6,5 százalékkal nőtt.

Az egy éve minden hónapban csökkenő kiskereskedelmi forgalomnak a várakozásokat meghaladó áprilisi fellendüléséhez hozzájárult a sok évtizedes mélypontra süllyedt infláció miatt a reálkeresetek 4,1 százalékos emelkedése, amely versenyszférában 5,2 százalékot is elért áprilisban. A növekedést segítette az egy évvel korábbi alacsony bázis mellett a márciusi zord időjárás miatt halasztott fogyasztás is.

A kiigazítatlan nyers adatok szerint csak 0,7 százalékkal haladta meg a kiskereskedelmi forgalom volumene a tavaly áprilisit. Az élelmiszer forgalom 1,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, a nem élelmiszer jellegű termékek eladása viszont tizenkét havi visszaesés után 0,7 százalékkal nőtt, míg az üzemanyag fogyasztás a naptárhatással kiigazított adattal egyezően 6,5 százalékkal nagyobb volt, amiben a bázishatás is jelentős szerepet játszhatott.

A naptárhatással korrigált adatok szerint a bútorok és műszaki csikkek áprilisi forgalma tavaly március óta a legkisebb csökkenést mutatta, 4,6 százalékkal mérséklődött az egy évvel korábbihoz képest az előző havi 11,8 százalékos visszaesés után. A ruházati cikkek és lábbelik eladása 2,1 százalékkal nőtt a márciusi 6,2 százalékos csökkenést követően.

Az illatszerek forgalma a márciusi stagnálást követően ismét jelentősen, 8,2 százalékkal emelkedett, a gyógyszerek és gyógyászati termékek eladása pedig mindössze 0,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A csomagküldő szállítások és az internetes vásárlások volumene az előző havi mérsékeltebb, 23,8 százalékos növekedés után ismét szárnyalt, 34,0 százalékkal bővült, a használtcikk értékesítés viszont 0,7 százalékkal tovább mérséklődött az előző havi 3,8 százalékos zsugorodás után. (MTI)

Kapcsolódó cikkeink