KSH: a vendégéjszakák száma márciusban 64,6 százalékkal csökkent
Márciusban a koronavírus-járvány hatására a külföldi vendégek által a kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött éjszakák száma 68,1 százalékkal, a belföldi vendégek által eltöltöttek 61,0 százalékkal esett vissza az előző év azonos időszakához képest, együttesen 64,6 százalékkal csökkent a forgalom – jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A külföldi vendégek száma 73,6 százalékkal, a belföldieké 63,5 százalékkal csökkent, összesen 68,3 százalékkal kevesebb vendég éjszakázott a szálláshelyeken.
A kereskedelmi szálláshelyek folyó áron számolt összes bruttó árbevétele 59,7 százalékkal kevesebb volt, 14,2 milliárd forintot tett ki, a szállásdíjbevételek 61,2, a vendéglátásból eredő bevételek 61,6 százalékkal estek vissza.
Márciusban 2101 kereskedelmi szálláshely működött, túlnyomó részben csak a hónap első felében, míg tavaly márciusban 2656 egység tartott nyitva.
A KSH jelentésében kiemelte: márciusban a kereskedelmi szálláshelyek egy része a koronavírus-járvány okozta intézkedések következtében felfüggesztette a tevékenységét, és egyes esetekben az adatszolgáltatásuk is elmaradt. A tárgyhavi adatok így a korábbi időszakok adataival csak korlátozottan összehasonlíthatók. A korlátozott információs bázis miatt az összefoglaló (STADAT) táblákban a szállodák részletes árbevétel- és kapacitáskihasználtság-mutatói, a tájékoztatási adatbázisban pedig a kapacitáskihasználtságra és a bevételekre vonatkozó adatok márciustól kezdődően nem elérhetők.
A jelentés szerint a külföldi vendégek száma márciusban jelentősen csökkent mindegyik szállástípusban és régióban. A vendégéjszakában mért forgalom Európából a 2019. márciusi érték harmada, Ázsiából és Amerikából kevesebb mint a negyede volt. Az orosz és az ukrán vendégéjszakák száma az átlagosnál kisebb mértékben, mintegy a felére esett vissza. A legfontosabb küldő országunkból, Németországból 61,7 százalékkal kevesebb éjszakát regisztráltak a szálláshelyek – írta a KSH.
A belföldi vendégek száma 166 ezer, az eltöltött vendégéjszakák száma 381 ezer volt márciusban. A vendégéjszakák száma egyik régióban sem érte el a 2019. márciusi forgalom felét, Budapest-Közép-Duna-vidéken és a Tisza-tónál a harmadát sem.
Az első negyedévben kereskedelmi szálláshelyek 18,7 százalékkal kevesebb, 4,1 millió vendégéjszakát regisztráltak. A külföldi vendégek 17,7, a belföldi vendégek 29,7 százalékkal kevesebb (2,1 millió, illetve 2,0 millió) vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken. A kereskedelmi szálláshelyek összes bruttó árbevétele folyó áron 11,4 százalékkal csökkent, és 82,3 milliárd forintot tett ki az első negyedévben. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Franciaországot 100 millió külföldi turista kereste fel tavaly
Franciaország 100 millió külföldi látogatót fogadott 2024-ben, a párizsi olimpiai…
Tovább olvasom >Turizmus és energia: Új lendület Dél-Európának
A nemzetközi gazdasági gondolkodásban régóta meghatározó szerepet játszott a „globális…
Tovább olvasom >Főként a kenyér és a hamburger ára nőtt
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss adatai szerint az elmúlt…
Tovább olvasom >További cikkeink
Franciaországot 100 millió külföldi turista kereste fel tavaly
Franciaország 100 millió külföldi látogatót fogadott 2024-ben, a párizsi olimpiai…
Tovább olvasom >Terméklista a-tól z-ig – A nap képe
Tegnap egy bevásárlókocsira szerelt információs térképre mondtuk, hogy vásárlóbarát, mára…
Tovább olvasom >