KSH: A tavalyi bázis is gyorsította a kiskereskedelmi forgalom márciusi csökkenését
Márciusban 2,9 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi forgalom az egy évvel korábbihoz képest. A januári 2,3 és a februári 1,2 százalékos visszaesés után a naptárhatástól megtisztított legnagyobb idei volumencsökkenésben szerepe lehetett annak is, hogy utoljára éppen a tavaly márciusi forgalom mutatott növekedést, 1,5 százalékosat – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken frissített adataiból. A KSH május 6-án közölt gyorsbecslése a kiskereskedelmi forgalom volumenének 0,1 százalékponttal kisebb, 2,8 százalékos zsugorodását mutatta.
Az élelmiszert és az élelmiszerjellegű vegyes árucikkeket értékesítő üzletek forgalma 1,1 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól a januári és február rendre 2,8 és 2,7 százalékos csökkenés után. Az előzetes jelentés 0,9 százalékos forgalomcsökkenést jelzett ebben a csoportban.
A nem élelmiszer jellegű termékek értékesítési volumene 3,4 százalékkal, az előzetesen jelzett 2,7 százalékosnál nagyobb csökkenést mutat, de ez is számottevő javulás a januári 5,2, és a februári 4,5 százalékos visszaeséséhez képest. Az előzetesen közölt 5,1 százalékosnál mérsékeltebb, 4,8 százalékos volt viszont az üzemanyag forgalom csökkenése, ami azonban még mindig a legnagyobb havi csökkenés az év első negyedében annak ellenére, hogy az árak nem érték el az egy évvel korábbi szintet.
A részletesebb bontásból kiderül, hogy az előző hónappal ellentétben növekedett a gyógyszerek és gyógyászati termékek, valamint a könyvek és számítástechnikai cikkek forgalma 1,9, illetve 1,1 százalékkal, ugyanakkor csökkent az illatszerek és használtcikkek értékesítése rendre 0,5 és 3,9 százalékkal.
A hagyományos és internetes csomagküldő szolgálatok értékesítési volumene – ha a korábbiknál lassabban is – tovább szárnyalt és 23,8 százalékos éves növekedést könyvelt el márciusban. A legnagyobb, 11,8 százalékos visszaesést viszont a bútorok és műszaki cikkek forgalma mutatta.
A ruházati cikkek, lábbelik és textiláruk eladása 6,2 százalékkal maradt el a tavaly márciusi volumentől.
A márciusi kiskereskedelmi forgalom értéke 659,7 milliárd forintot tett ki, mindössze 11,2 milliárddal többet, mint egy évvel korábban. A nem élelmiszer termékek értékesítése folyó áron is 3,0 százalékkal, 6,6 milliárd forinttal csökkent, az élelmiszerforgalom viszont 8,2 százalékkal, 24,4 milliárd forinttal nőtt. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a NOE és a CBA közös húsvéti akcióján
Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a Nagycsaládosok Országos…
Tovább olvasom >A digitális detox a húsvéti böjt idején: az addiktív telefonhasználat sokkal súlyosabb és általánosabb probléma, mint gondoljuk
A húsvéti böjt hagyományosan a befelé fordulás, a lemondás és…
Tovább olvasom >Kegyetlen április fagykárok: akár 100%-os terméskiesés is előfordulhat
Az április eleji tavaszi fagyok ismét komoly problémát okoztak a…
Tovább olvasom >