KSH: 8,5 milliárd euró aktívummal zárt a szolgáltatások külkereskedelme 2018-ban
Az elmúlt évben 25,133 milliárd euró export és 16,619 milliárd euró import egyenlegeként 8,514 milliárd euró exporttöbblet keletkezett a szolgáltatások külkereskedelmi forgalmából, 448 millió euróval több, mint az előző évben – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Statisztikai tükör című kiadványából.
A szolgáltatások exportja tavaly 4,8 százalékkal nőtt euróban számolva az előző évi 8,0 százalékos emelkedés után és az import növekedési üteme is 7,6 százalékosról 4,4 százalékosra lassult.
A turizmus mintegy 23 százalékkal részesedett a szolgáltatások exportjából, az euróban számolt exportbevétele 6,8, az importköltések 2,1 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat, az aktívum 325 millió euróval 3,632 milliárd euróra nőtt.
A szállítási szolgáltatások euróban számolt exportbevétele 8,2 százalékkal, importja 10,2 százalékkal nőtt, az exporttöbblet 2,706 milliárd eurót tett ki. A közúti és a vasúti a szállításból eredő exportbevételek csökkentek, a légiszállítás exportja 17,3, az import 20,8 százalékkal nőtt, a csővezetékes szállítás exportja 22,2 százalékkal nőtt, az import 53,9 százalékkal csökkent.
Az üzleti szolgáltatások exportja 1,8 százalékkal, importja 4,4 százalékkal nőtt, az exporttöbblet 237 millió euróval 443 millió euróra csökkent. Ezen belül a távközlési szolgáltatások exportbevétele 19,3 százalékkal visszaesett és az import is 9,0 százalékkal csökkent. A számítástechnikai szolgáltatások exportban 9,5, importban 3,6 százalékos növekedést regisztráltak, az üzletviteli tanácsadás exportja 7,5 százalékkal, importja 5,2 százalékkal volt nagyobb az előző évinél. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >A GVH kész beavatkozni az élelmiszerek piacán zajló folyamatokba
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) nyomon követi az élelmiszerek piacán zajló…
Tovább olvasom >További cikkeink
Valentin-nap hétvégéjének estéin a szerelmeseké lesz a McDonald’s megújult Nyugati téri étterme
A szerelmeseket várja február 14-én és 15-én péntek és szombat…
Tovább olvasom >K&H: mit mutat a fiatalok pénztárcája? Minden negyedik magyar huszonéves képtelen félretenni
Bár a fiatalok 57 százaléka rendelkezik valamekkora megtakarítással, 25 százalékuk…
Tovább olvasom >Koleszterinszint újragondolva: gyógyszer, mikroszterolok, intervall tréning
A koleszterinszint az egészség egyik csendes indikátora. Az évek során…
Tovább olvasom >