KSH: 730 millió euró volt a külkereskedelmi többlet májusban
Májusban 6,3 százalékkal nőtt a kivitel és 2,9 százalékkal a behozatal euróban számolt értéke az egy évvel korábbihoz képest. A 730 millió euró exporttöbblet 259 millióval nagyobb a tavaly májusinál, ugyanakkor 25 millió euróval alacsonyabb az első becslésben közölt értéknél – jelentette második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden.
Idén májusban a kivitel értéke 7,6 milliárd euró (2387 milliárd forint), a behozatalé 6,9 milliárd euró (2157 milliárd forint) volt.
Az év első öt hónapjában az export 5,4, az import 6,3 százalékkal emelkedett, a külkereskedelmi mérleg többlete 695 millió euróval nőtt, 4,2 milliárd eurót tett ki. Január-májusban a kivitel értéke 38,3 milliárd euró (11 950 milliárd forint), a behozatalé 34,1 milliárd euró (10 645 milliárd forint) volt. A forgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 0,3, a behozatalban 2,7 százalékkal csökkent. A cserearány 2,5 százalékkal javult. A forint az euróhoz viszonyítva 1,9, a dollárhoz képest 2,0 százalékkal értékelődött le az első öt hónapban.
A gépek, szállítóeszközök euróban elszámolt kivitele májusban 8,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit az előző havi 8,4 százalékos emelkedés után. Az év első öt hónapjában 4,8 százalékos volt az éves növekedés.
A feldolgozott termékek kivitele májusban 6,3 százalékkal nőtt a tavalyihoz képest, az élelmiszereké 6,3 százalékkal emelkedett.
A gépek, szállítóeszközök behozatala májusban 3,6 százalékkal nőtt, az előző havi 1,8 százalékos csökkenés után.
A feldolgozott termékek behozatala májusban 8,7 százalékkal nőtt az áprilisi 4,0 százalékos növekedés után éves összevetésben. Január-májusban 5,7 százalékkal nőtt az import ebben a főcsoportban.
Euróban az energiahordozók behozatala májusban 25,0 százalékkal csökkent az egy hónappal korábbi 35,9 százalékos esést követően, míg az élelmiszereké 6,5 százalékkal nőtt. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
KSH: az élelmiszeripar értékesítési árai 6,2 százalékkal emelkedtek
2025 márciusában az ipari termelői árak átlagosan 7,3 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >KSH: márciusban a vendégek száma 1,1, a vendégéjszakáké 5,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól
2025 márciusában a turisztikai (kereskedelmi, magán- és egyéb) szálláshelyeken 1,1…
Tovább olvasom >Stabil munkaerőpiac várja a vámok hatásait
Márciusban 4 millió 701 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy Márton: árréskorlátozást vezetne be a kormány a háztartási cikkeket árusító boltokra
A kormány szerdán tárgyalhatja, csütörtökön pedig várhatóan elfogadhatja azt az…
Tovább olvasom >Drágább Barbie, soványabb Heinz – Trump vámjai átrajzolják a globális fogyasztói piacot
Donald Trump vámpolitikájának hatása egyre több iparágat érint: játékgyártók, autóipari…
Tovább olvasom >Csaknem 20 százalékkal olcsóbb élelmiszerek? A kormány elégedett az árréscsökkentés eredmnyeivel
„Egyre több terméket lehet olcsóbban megvásárolni az árréscsökkentésnek köszönhetően, az…
Tovább olvasom >