KSH: 730 millió euró volt a külkereskedelmi többlet májusban
Májusban 6,3 százalékkal nőtt a kivitel és 2,9 százalékkal a behozatal euróban számolt értéke az egy évvel korábbihoz képest. A 730 millió euró exporttöbblet 259 millióval nagyobb a tavaly májusinál, ugyanakkor 25 millió euróval alacsonyabb az első becslésben közölt értéknél – jelentette második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden.
Idén májusban a kivitel értéke 7,6 milliárd euró (2387 milliárd forint), a behozatalé 6,9 milliárd euró (2157 milliárd forint) volt.
Az év első öt hónapjában az export 5,4, az import 6,3 százalékkal emelkedett, a külkereskedelmi mérleg többlete 695 millió euróval nőtt, 4,2 milliárd eurót tett ki. Január-májusban a kivitel értéke 38,3 milliárd euró (11 950 milliárd forint), a behozatalé 34,1 milliárd euró (10 645 milliárd forint) volt. A forgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 0,3, a behozatalban 2,7 százalékkal csökkent. A cserearány 2,5 százalékkal javult. A forint az euróhoz viszonyítva 1,9, a dollárhoz képest 2,0 százalékkal értékelődött le az első öt hónapban.
A gépek, szállítóeszközök euróban elszámolt kivitele májusban 8,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit az előző havi 8,4 százalékos emelkedés után. Az év első öt hónapjában 4,8 százalékos volt az éves növekedés.
A feldolgozott termékek kivitele májusban 6,3 százalékkal nőtt a tavalyihoz képest, az élelmiszereké 6,3 százalékkal emelkedett.
A gépek, szállítóeszközök behozatala májusban 3,6 százalékkal nőtt, az előző havi 1,8 százalékos csökkenés után.
A feldolgozott termékek behozatala májusban 8,7 százalékkal nőtt az áprilisi 4,0 százalékos növekedés után éves összevetésben. Január-májusban 5,7 százalékkal nőtt az import ebben a főcsoportban.
Euróban az energiahordozók behozatala májusban 25,0 százalékkal csökkent az egy hónappal korábbi 35,9 százalékos esést követően, míg az élelmiszereké 6,5 százalékkal nőtt. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
A csontos csirkemell és a csirkemellfilé ára is számottevően csökkent
A KSH adatai alapján Magyarország baromfihúsexportja 2,4 százalékkal 142 ezer…
Tovább olvasom >Erősödött az élő sertés exportja
A KSH adatai szerint Magyarország élősertés-kivitele 22,7 százalékkal 22,5 ezer…
Tovább olvasom >Felélénkült a burgonya exportpiaca
A KSH adatai szerint a burgonya termőterülete és termésmennyisége csökkenő…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >