KSH: csökkent a külkereskedelmi többlet
Tavaly novemberben az euróban számolt export 6,4 százalékkal, az import 8,1 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a külkereskedelmi többlet 84 millió euróval kevesebb, 713 millió euró volt – jelentette pénteken második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A kereskedelmi többlet 5 millió euróval kisebb, mint a január 9-én kiadott első becslésében, amikor a KSH 6,1 százalékos export- és 7,8 százalékos importnövekedést jelentett éves összehasonlításban.
A múlt év első tizenegy hónapjában 7,736 milliárd euró volt a kereskedelmi aktívum, az egy évvel korábbi 9,235 milliárd euróval szemben. Az export 8,9, az import 11,9 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához mérve.
A tavaly novemberi export értéke május óta először lépte át a 9 milliárd eurót, az import márciusban volt utoljára nagyobb.
A gépek, szállítóeszközök kivitele 1,7 százalékkal elmaradt a 2016 novemberitől, a feldolgozott termékek exportja viszont 18,2 százalékkal nőtt.
Az élelmiszerexport 3,5 százalékos emelkedése a legalacsonyabb volt a múlt év első tizenegy hónapja alatt. Importban viszont 10,2 százalékos növekedést mutatott az élelmiszerek, italok és dohánytermékek behozatala, míg a gépimport csak 2,7 százalékkal nőtt.
Az energiahordozók importja euróban 18,4, és forintban is hasonló 19,3 százalékos növekedést mutat, míg változatlan áron számolva 2,5 százalékkal csökkent a behozatal mennyisége az előző havi 27,1 százalékos emelkedés után. A kőolaj és kőolajtermékek behozatala mintegy ötödével csökkent és a villamos energia behozatala is kismértékben elmaradt a 2016. novemberitől. A gáz importja ezzel szemben több mint negyedével emelkedett közölte a KSH.
Az Európai Unió országaiba irányuló kivitel novemberben 6,9, az első tizenegy hónapban 8,4 százalékkal nőtt euróban, míg az unión kívülre 4,5, illetve 10,8 százalékos volt a növekedés üteme. Az Ázsiába eladott export novemberben 2,0, január-novemberben 10,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, míg az amerikai kontinensre, novemberben 4,9 százalékkal csökkent, tizenegy hónap alatt viszont 5,3 százalékkal nőtt a kivitel.
Az elmúlt év január-novemberében 20 százaléknál is nagyobb ütemben nőtt az euróban számolt kivitel Horvátországba, Oroszországba, Portugáliába, Svédországba, Szerbiába és Ukrajnába is, de Európán kívül Brazíliába, Indiába, Kínába, Malajziába, Mexikóba és Tajvanra is ilyen arányú volt a kivitel emelkedése.
Importban 9,3, illetve 9,5 százalékos volt a növekedés az EU országaiból tavaly novemberben és az első tizenegy hónapban, Ázsiából a novemberi 3,3 százalék ellenére 13,0 százalékos volt a tizenegyhavi növekedés. Az Amerikából érkező import novemberben 4,1 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, míg január-novemberben 11,1 százalékos volt a növekedés euróban számolva. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
A csontos csirkemell és a csirkemellfilé ára is számottevően csökkent
A KSH adatai alapján Magyarország baromfihúsexportja 2,4 százalékkal 142 ezer…
Tovább olvasom >Erősödött az élő sertés exportja
A KSH adatai szerint Magyarország élősertés-kivitele 22,7 százalékkal 22,5 ezer…
Tovább olvasom >Felélénkült a burgonya exportpiaca
A KSH adatai szerint a burgonya termőterülete és termésmennyisége csökkenő…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >