KSH: 674 millió euró exporttöbblet júliusban
Júliusban a kivitel euróban számolt értéke 5,4, az importé 2,3 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. A kereskedelmi mérlegtöbblet 674 millió euró volt, 236 millióval több a tavaly júliusinál – jelentette szerdán első becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az év első hét hónapjában az export 7,6, az import 5,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a kereskedelmi mérleg többlete elérte 4,880 milliárd eurót, 1,217 milliárddal nőtt a múlt év azonos időszakához képest.
Annak ellenére, hogy a dollár 23,8 százalékot erősödött a forinttal szemben egy év alatt – igaz az euró csak 0,6 százalékot drágult -, nincs nagyon jelentős különbség a forintban és az euróban elszámolt júliusi adatok között. A forintban számolt júliusi kivitel 6,1, a behozatal 3,1 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbit.
A júliusi kivitel 5,4 százalékos éves összevetésű növekedési üteme jelentős megtorpanást mutat az előző havi kiugró 13,9 százalékos növekedés után, amit nem magyaráz a magas bázisadat sem. Az idei év első hét hónapjában jelentős kilengéseket mért már a statisztika a júniusi csúcsot éppen a 2,1 százalékos mélypont előzte meg májusban.
Az alacsony importadatot hasonlóképpen dinamikus, 9,5 százalékos növekedési mutató előzte meg, bár ebből már volt egy ugyanilyen márciusban.
A külkereskedelmi forgalom megtorpanása az ipari kibocsátással együtt mozgott júliusban. A KSH előzetes adatai szerint az ipari termelés júliusban 3,4 százalékkal nőtt a nyers és a munkanappal kiigazított adatok szerint egyaránt az egy hónappal korábbi 11,0, illetve 6,0 százalék után.
A részletes adatokból később derül majd ki, hogy valamelyik nagy autóipari cég nyári leállása okozta-e mind a külkereskedelmi forgalom, mind az ipari termelés júliusi megtorpanását. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
KSH: az élelmiszeripar értékesítési árai 6,2 százalékkal emelkedtek
2025 márciusában az ipari termelői árak átlagosan 7,3 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >KSH: márciusban a vendégek száma 1,1, a vendégéjszakáké 5,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól
2025 márciusában a turisztikai (kereskedelmi, magán- és egyéb) szálláshelyeken 1,1…
Tovább olvasom >Stabil munkaerőpiac várja a vámok hatásait
Márciusban 4 millió 701 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy Márton: árréskorlátozást vezetne be a kormány a háztartási cikkeket árusító boltokra
A kormány szerdán tárgyalhatja, csütörtökön pedig várhatóan elfogadhatja azt az…
Tovább olvasom >Drágább Barbie, soványabb Heinz – Trump vámjai átrajzolják a globális fogyasztói piacot
Donald Trump vámpolitikájának hatása egyre több iparágat érint: játékgyártók, autóipari…
Tovább olvasom >Csaknem 20 százalékkal olcsóbb élelmiszerek? A kormány elégedett az árréscsökkentés eredmnyeivel
„Egyre több terméket lehet olcsóbban megvásárolni az árréscsökkentésnek köszönhetően, az…
Tovább olvasom >