KSH: 6,3 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom áprilisban
A kiskereskedelmi forgalom volumene áprilisban 6,3 százalékkal nőtt a márciusi 8,5 százalék után naptárhatástól megtisztított adatok szerint az előző évhez képest – jelentette szerdán második becslésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az első becslésében június elején még ,6 százalékos növekedés szerepelt.
A hivatal felhívja a figyelmet arra, hogy tavaly júliustól átalakult a dohánytermékek kereskedelmének szerkezete, és azóta rendelkezésre állnak a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. teljes körű adatállományai. A dohánykereskedelem átalakulásával párhuzamosan kialakított online pénztárgéprendszer hatására a bevallott forgalom megnőtt, „kifehéredett”. Az összehasonlíthatóság érdekében a korábbi mintavételes adatgyűjtés adatait is közli a KSH. Eszerint áprilisban 4,0 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom naptárhatástól megtisztított volumene az előző év azonos időszakához képest, az előző havi 6,1 százalékos emelkedést követően.
A két adat közötti különbség az élelmiszerkereskedelem alakulásából adódik, amely a mintavételes számbavétel szerint 2,3 százalékkal, az új módszertan szerint pedig 7,5 százalékkal nőtt tavaly áprilishoz viszonyítva.
Idén január–áprilisban a kiskereskedelmi forgalom naptárhatástól megtisztított volumene 6,9 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához viszonyítva.
A naptárhatástól megtisztított adatok szerint a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 7,0 százalékkal, míg az üzemanyag-kiskereskedelemben 3,8 százalékkal nőtt az értékesítés volumene áprilisban.
A kiskereskedelmi forgalom volumene tavaly július óta minden hónapban emelkedett. A legnagyobb mértékben, 8,5 százalékkal az idén márciusban, de ebben az évben januárban, februárban és áprilisban is 6 százalék felett volt a növekedés.
A KSH adatai szerint az országos kiskereskedelmi üzlethálózat, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalma folyó áron 745 milliárd forint volt idén áprilisban, 61 milliárd forinttal több, mint egy évvel korábban. Áprilisban az országos kiskereskedelmi forgalom közel fele, 47,9 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 33,8 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, a fennmaradó 18,3 százalék pedig az üzemanyagtöltő állomások hálózatában realizálódott.
Az élelmiszer-kiskereskedelmen belül a forgalom döntő hányadát (78,8 százalék) az élelmiszer jellegű vegyes üzletek adták, ahol az értékesítés volumene 4,3 százalékkal csökkent, miközben az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké – a dohány-kiskereskedelmet érintő jogszabályi változások miatt – 114,0 százalékkal volt több, mint tavaly áprilisban.
A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmán belül nőttek az eladások a textil-, ruházati és lábbeli- (12,5 százalék), az iparcikk jellegű vegyes-(10,2 százalék), a gyógyszer-, gyógyászatitermék- és illatszer- (9,1 százalék), a bútor-, műszakicikk- (7,0 százalék) valamint a használtcikk-üzletekben (1,6 százalék). A forgalom az előző évinél kisebb volumenű volt a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikküzletekben (2,2 százalék).
A korábbi időszakhoz hasonlóan folytatódott a bővülés (26,6 százalék) az árucikkek széles körére kiterjedő csomagküldő és internetes kiskereskedelemben. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >Nehéz helyzetben a sertéshúságazat: emelkedő költségek, csökkenő fogyasztás és átalakuló szokások
Évek óta kihívásokkal néz szembe a hazai és az uniós…
Tovább olvasom >Az NGM tájékoztató levélben kéri az embereket, hogy költsenek
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tájékoztató levélben fogja értesíteni az önkéntes…
Tovább olvasom >