KSH: 5,7 százalékkal emelkedett a kiskereskedelmi forgalom
Októberben 5,7 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom volumene a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt az egy évvel korábbihoz viszonyítva – közölte pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A növekedés üteme alig különbözik a szeptemberi 5,8 százalékostól.

Tovább nőtt a kiskereskedelmi forgalom Magyarországon
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 3,4, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 6,3, az üzemanyag-kiskereskedelemben – a tavaly októberi alacsony bázis következtében – 11,5 százalékkal emelkedett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene egy év alatt. Az élelmiszerek és üzemanyagok forgalma augusztushoz képest tovább gyorsult, a nem élelmiszer jellegű termékek kereslete mérsékeltebben emelkedett.
Az élelmiszer-kiskereskedelem 75 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 4,0 százalékkal, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 1,7 százalékkal nőtt.
A nem élelmiszer jellegű termékek kiskereskedelmi forgalmának átlagosan 6,3 százalékos emelkedésén belül használtcikk-üzletekben 16,7, a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben 16,1, a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben 9,9 százalékkal nőtt az eladások naptárhatással kiigazított volumene. A könyvesboltokban, számítástechnikai- és egyéb iparcikküzletekben 7,9 százalékkal, az iparcikk jellegű vegyes üzletekben 3,0 százalékkal emelkedett az értékesítés. A bútor-, műszakicikk-üzletekben 8,3 százalékkal csökkent a forgalom.
Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 8,6 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 11,9 százalékkal emelkedett, ami hosszú ideje a legkisebb adat.
A kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai 4,2 százalékkal csökkentek.
A kiskereskedelmi forgalom októberi nominális értéke 1278,2 milliárd forint volt, az eddigi legnagyobb összeg és meghaladta a karácsonyi vásárlások miatt legnagyobb decemberi forgalmat, mind tavaly, mind 2019-ben, az előző havinál pedig 7,1 százalékkal volt nagyobb.
Az év első tíz hónapjában a forgalom volumene – szintén a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyformán – 3,1 százalékkal nagyobb volt, mint a múlt év azonos időszakában. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
KSH: májusban a bruttó átlagkereset 702 800 forint volt, 7,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit
Májusban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 702 800…
Tovább olvasom >KSH: az egy évvel korábbihoz képest 2,6, az előző hónaphoz mérten 1,3 százalékkal mérséklődött az ipari termelés májusban
2025 májusában az ipari termelés volumene 2,6 százalékkal elmaradt az…
Tovább olvasom >Az elmúlt húsz év leggyengébb kajszitermése várható idén
A KSH adatai szerint Magyarországon a kajszi termése 10–25 ezer…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy áremelési hullám várható a kereskedelemben
2025 első felében általánosan csökkenő áremelési szándékokat tapasztalt a GKI…
Tovább olvasom >Az infláció az eurózónában 2 százalékra, az EU-ban 2,3 százalékra gyorsult éves szinten
Gyorsult az infláció növekedése az euróövezetben és az Európai Unióban…
Tovább olvasom >Új lendület a vidéki vállalkozásoknak: kamatmentes hitellel segít a kormány
Július 15-től új lehetőséggel bővült a KKV Technológia Plusz Hitelprogram:…
Tovább olvasom >