KSH: 5,4 milliárd euróhoz közelít a féléves külkereskedelmi többlet
Az első félévben 9,9 százalékkal nőtt az export és 11,3 százalékkal az import euróban számolt értéke a múlt év azonos időszakához képest. Az import érzékelhetően nagyobb növekedési üteme ellenére a kereskedelmi mérleg többlete mindössze 41 millió euróval csökkent és 5,377 milliárd eurót tett ki – jelentette kedden első becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Júniusban a kivitel 4,5, a behozatal 6,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, az aktívum 97 millió euróval 1,060 milliárd euróra csökkent.
Júniusban az export értéke 8,820 milliárd euró volt, alig maradt el a májusi 9,061 milliárdtól, amely minden idők második legnagyobb értékű exportja volt a márciusi 9,474 milliárd után. Eddig csak ebben a két hónapban volt 9 milliárd euró felett az kivitel havi értéke. A behozatal havi értéke 7,760 milliárd euró volt az előző havi 8,102 milliárd után. Éves összevetésben a kivitel 4,5 százalékos növekedése a stabilizálódás jele is lehet az előző hónapok jelentős kilengései után: márciusban és májusban 19,0, illetve 19,7 százalékos növekedést mért a KSH, míg áprilisban 1,9 százalékos csökkenést. Importban is hasonló görbe alakult ki a márciusi és májusi 21,3, illetve 18,7 százalékos emelkedés közben áprilisban a behozatal is megtorpant, 0,6 százalékkal csökkent éves összehasonlításban.
A júniusi egymilliárd eurót meghaladó aktívumnál csak tavaly júniusban volt nagyobb, 1,157 milliárd a havi mérlegtöbblet, amely most harmadszor lett millióban négyszámjegyű. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
KSH: az élelmiszeripar értékesítési árai 6,2 százalékkal emelkedtek
2025 márciusában az ipari termelői árak átlagosan 7,3 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >KSH: márciusban a vendégek száma 1,1, a vendégéjszakáké 5,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól
2025 márciusában a turisztikai (kereskedelmi, magán- és egyéb) szálláshelyeken 1,1…
Tovább olvasom >Stabil munkaerőpiac várja a vámok hatásait
Márciusban 4 millió 701 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy Márton: árréskorlátozást vezetne be a kormány a háztartási cikkeket árusító boltokra
A kormány szerdán tárgyalhatja, csütörtökön pedig várhatóan elfogadhatja azt az…
Tovább olvasom >Drágább Barbie, soványabb Heinz – Trump vámjai átrajzolják a globális fogyasztói piacot
Donald Trump vámpolitikájának hatása egyre több iparágat érint: játékgyártók, autóipari…
Tovább olvasom >Csaknem 20 százalékkal olcsóbb élelmiszerek? A kormány elégedett az árréscsökkentés eredmnyeivel
„Egyre több terméket lehet olcsóbban megvásárolni az árréscsökkentésnek köszönhetően, az…
Tovább olvasom >