KSH: 5,1 százalékkal csökkentek a mezőgazdasági termelői árak szeptemberben
Szeptemberben 5,1 százalékkal csökkentek a mezőgazdasági termelői árak az előző év azonos időszakához viszonyítva – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán az MTI-vel.
A KSH adatai szerint a növényi termékek ára 6,2, az élő állatok és állati termékeké 3,5 százalékkal csökkent.
Január-szeptemberben a mezőgazdasági termelés ráfordítási árszintje 3,4 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.
Az idén szeptemberben a gabonafélék ára 0,9 százalékkal csökkent 2013. szeptemberhez viszonyítva. A búza ára a júliusi éves minimumhoz – tonnánként 46 000 forint – képest 2100 forinttal nőtt, így 9,3 százalékkal magasabb, mint az előző év szeptemberében.
A kukorica ára mind az előző hónaphoz, mind az előző évhez képest csökkent, 17,8, illetve 3,8 százalékkal.
Az ipari növények ára 7,1 százalékkal maradt el a tavaly szeptemberitől. A csökkenést elsősorban a napraforgó árának az előző év azonos időszakához képest mért 8,3 százalékos visszaesése okozta.
A burgonya ára 23,1 százalékkal volt alacsonyabb az egy évvel korábbinál.
A zöldségfélék ára 8,3 százalékkal mérséklődött 2013. szeptemberhez képest. A termékcsoporton belül a zöldpaprikának, a csemegekukoricának és a paradicsomnak volt a legnagyobb súlya ebben az időszakban. A zöldpaprika és a csemegekukorica ára 0,8 és 17,9 százalékkal csökkent, a paradicsomé pedig 18,8 százalékkal nőtt.
A gyümölcsfélék ára 17,8 százalékkal maradt el az előző év azonos havitól. Ezen belül az alma ára 35,4, a szőlőé 17,9, a szilváé 6,8 százalékkal csökkent a tavaly szeptemberi árakhoz képest.
Az élő állatok termelői árszintje 5,8 százalékkal csökkent a 2013 szeptemberben mért árakhoz viszonyítva. A vágósertés termelői ára 6,3 százalékkal mérséklődött. A felvásárlási ár az elmúlt két hónapban 7, illetve 8 forinttal csökkent, így szeptemberben kilogrammonként 405 forint volt. A baromfi ára összességében 4,8 százalékkal maradt el a tavalyi év azonos hónapjától.
Idén szeptemberben az állati termékek ára 1,9 százalékkal volt magasabb 2013. szeptemberhez képest. A tojás ára 3,5, a tej termelői ára 0,8 százalékkal nőtt. A tej felvásárlási ára a 2014 februári literenként 114 forintos csúcs óta folyamatosan csökkent, jelenleg 103 forint.
Az idén január-szeptemberben a mezőgazdasági termelői árak 7,4 százalékkal csökkentek 2013 azonos időszakához viszonyítva. A növényi termékek ára 11,7 százalékkal visszaesett, az élő állatok és állati termékeké 0,1 százalékkal emelkedett.
Az első kilenc hónapban a gabonafélék ára 11,9, az ipari növényeké 11,5, a burgonyáé 16,2 százalékkal csökkent. A zöldségfélék ára 4,8, míg a gyümölcsféléké 16,8 százalékkal maradt el a 2013 január-szeptemberitől.
Az idén január-szeptemberben a mezőgazdasági termelés ráfordítási árai az előző év azonos időszakához viszonyítva 3,4 százalékkal voltak alacsonyabbak, ami a folyó termelőfelhasználás árszínvonalának 4,1 százalékos csökkenéséből, illetve a mezőgazdasági beruházások árszínvonalának 1,9 százalékos növekedéséből tevődött össze.
A folyó termelőfelhasználáson belül a takarmányárak csökkenése volt a meghatározó. Az árak 2014 első három negyedévében 12,3 százalékkal voltak alacsonyabbak az előző év azonos időszakához képest. Ezen belül az egyszerű takarmányok nagyobb, 13,9 százalékos, a keveréktakarmányok ára kisebb, 11,2 százalékos mértékben csökkent.
A műtrágyák ára 5,8 százalékkal volt alacsonyabb ebben az időszakban, amit az egyszerű műtrágyák árának 3,8 és az összetett műtrágyák árának 10,3 százalékos visszaesése határozott meg. 2012 második negyedévétől kezdődően az összetett műtrágyák árai szinte folyamatosan csökkentek, jelenleg a három évvel ezelőtti árszintnek felelnek meg.
A mezőgazdasági felhasználású energia ára átlagosan 2,9 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakához viszonyítva, ezen belül az üzemanyagok ára 1,2, a fűtőanyagoké 8,2 százalékkal csökkent.
A növényvédő szerek és az állatgyógyászati készítmények árai kismértékben növekedtek: az előbbinél 1,2, az utóbbinál 0,9 százalékkal magasabbak voltak az árak 2014 január-szeptemberben az egy évvel ezelőttihez képest.
A mezőgazdasági beruházásokon belül a mezőgazdaságigép- és az épületberuházások ára egyaránt 2 százalékkal volt magasabb az előző év azonos időszakához viszonyítva.
A mezőgazdasági termelőiár- és ráfordításiár-index hányadosa az agrárolló: e mutató értéke 2014 január-szeptemberben 95,9 százalék volt, azaz 2013 azonos időszakához viszonyítva a mezőgazdasági termelői árak nagyobb mértékben csökkentek, mint a ráfordítási árak. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
KSH: szeptemberben a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakához viszonyítva 1,7 százalékkal nőtt, az előző hónaphoz képest 1,4 százalékkal csökkent
Szeptemberben a kiskereskedelmi forgalom volumene a nyers és a naptárhatástól…
Tovább olvasom >Gyengén indult az ősz a kiskereskedelemben
Az előző havi, augusztusi adatokhoz viszonyítva nem indult jól az…
Tovább olvasom >Mesterséges intelligenciával szűri ki az Amazon a hibás termékeket szállítás előtt
Az Amazon „Project P. I.” modellje (a P. I. a private investigator, azaz…
Tovább olvasom >