KSH: 4,1 százalékkal nőtt a mezőgazdasági kibocsátási érték

Szerző: Trademagazin editor Dátum: 2020. 12. 14. 11:55

A mezőgazdasági termelés volumene 2,1 százalékkal csökkent, az árak 6,3 százalékkal emelkedtek. A mezőgazdaság teljes kibocsátási értéke 4,1 százalékkal nőtt 2020-ban – jelentette első becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

 

A növénytermesztés termelési volumene 2,9 százalékkal mérséklődött az első, előzetes adatok szerint az árak átlagosan 9,0 százalékos emelkedése folytán a termelési érték 5,8 százalékkal nagyobb lett a tavalyinál.
A gabonafélék mennyisége összességében 1,1 százalékkal kisebb lett, az árak 5,3 százalékos emelkedésével együtt értékben 4,2 százalékos növekedést mutat a statisztika. A búzatermés 7,0 százalékos csökkenését csak az árpa termelésének 3,6 százalékos és a kukorica 3,2 százalékos növekedése ellensúlyozta.
A tavasz aszályos időjárása a repce fejlődését viselte meg a leginkább, termésmennyisége 14 százalékkal visszaesett, a napraforgóé nőtt, a fehérjenövényeké szintén csökkent, így az ipari növények mennyisége összességében 3,7 százalékkal zsugorodott, de a 15,7 százalékos áremelkedés 11,3 százalékos kibocsátási értéknövekedést eredményezett.
A takarmánynövények és az egyéb növényi termékek mennyisége nem változott.
A kertészeti termékek termésmennyisége 0,6 százalékkal kisebb lett a tavalyinál, az árak 5,3 százalékkal emelkedtek, így értékben 4,6 százalékkal nőtt a termelés.
A gyümölcsfélék mennyisége a tavaszi fagyok okozta jelentős virág- és rügykár miatt 18,4 százalékkal csökkent, az árak emiatt is emelkedtek átlagosan 34,4 százalékkal, ami 9,7 százalékos emelkedést hozott értékben.
A fontosabb gyümölcsfajok mindegyikét érintette a veszteség. A szőlő mennyisége is visszaesett, 8,0 százalékkal, ennek ellenére a szakemberek kiváló évjárattal számolnak, tette hozzá a KSH.
Az állattenyésztés teljes termelési volumene 1,6 százalékkal mérséklődött, amit 2,8 százalékos átlagos áremelkedés kompenzált.
Az élő állatok termelése – elsősorban a baromfi- és a sertésállomány fogyása miatt – 2,9 százalékkal csökkent, amit a 2,5 százalékos drágulás sem tudott ellensúlyozni, így a termelési érték 0,5 százalékkal elmaradt a tavalyitól.
Az állati termékek termelése a nyers tehéntejnek köszönhetően 1,3 százalékkal nagyobb lett, a többi termék előállítása nem változott. Az árak átalagosan 3,6 százalékkal emelkedtek, így a termelési érték 5,0 százalékkal lett nagyobb.
A mezőgazdasági ágazat – szolgáltatásokkal és másodlagos tevékenységekkel együtt számolt – kibocsátásának értéke folyó alapáron 4,1 százalékkal 2953,2 milliárd forintra nőtt. A termelési volumene 2,1 százalékkal csökkent, az árak 6,3 százalékkal emelkedtek.
A folyó termelőfelhasználás volumene 0,7, ára összességében 0,2 százalékkal nőtt és 1687,6 milliárd forintot tett ki. Az első adatok alapján a ráfordítások közül az állatgyógyászat, a műtrágya-felhasználás és a mezőgazdasági szolgáltatások volumenében következett be emelkedés, a többi ráfordítás kevésbé emelkedett, az állati takarmányok felhasználása csökkent egyedül.
A bruttó hozzáadott érték a 6,1 százalékos volumencsökkenés és a 15,6 százalékos áremelkedés eredőjeként 8,6 százalékkal nőtt, 1265,6 milliárd forintot tett ki.
A mezőgazdaság munkaerő-felhasználása 5,9 százalékkal csökkent. A termelési tényezők jövedelme 9,5, a vállalkozói jövedelem 14,9 százalékkal nőtt – tette hozzá a KSH. (MTI)

Kapcsolódó cikkeink