KSH: 3,6 százalékkal nőtt a GDP 2014-ben
Tavaly 3,6 százalékkal, azaz még az előzetesen közölt 3,5 százalékosnál is nagyobb mértékben nőtt a bruttó hazai termék (GDP) az előző évihez képest – jelentette második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken.
A múlt év negyedik negyedévében a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint 0,8 százalékkal nőtt a gazdaság teljesítménye az előző negyedévhez mérve, és 3,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A február 13-án közölt jelentésben a KSH 0,9 százalékos negyedéves növekedést jelzett, de az éves növekedés adata megegyezett a most közölttel.
A negyedik negyedévben mind a feldolgozóipar, mind az építőipar, de a mezőgazdaság teljesítménye is jelentősen javult – közölte a KSH.
A 3,6 százalékos GDP-növekedéshez 1,3 százalékponttal járult hozzá a feldolgozóipar, 1,1 százalékponttal a szolgáltatások, 0,5-0,5 százalékponttal pedig az építőipar és a mezőgazdaság.
A feldolgozóiparban hozzáadott érték a negyedik negyedévben 5,5 százalékkal nőtt, ami lassabb ugyan az előző hármon negyedévinél, de az éves 6,9 százalékos emelkedés jelentős javulást mutat, az egy évvel korábbi 4,4 százalékos visszaeséssel szemben. Az építőipar 13,6 százalékos növekedésében jelentős szerepe volt az első félévi alacsony bázisnak, de a negyedik negyedévi 6,2 százalékos növekedés már az egy évvel korábbi 10,2 százalékos alapra vetült rá. A mezőgazdaság negyedik negyedévi 12,1 és egész éves 12,6 a második jó évet jelzi az ágazat számára, amely 2013-ban is 15,1 százalékos növekedést produkált.
A szolgáltatások átlagosnál mérsékeltebb 2,4 százalékos negyedéves és 2,0 százalékos éves növekedésén belül, kimagasló a turizmust is magába foglaló kereskedelem és vendéglátás, valamint az ipari termeléshez erősen kötődő szállítás raktározás területén mért 4,6-4,7 százalékos negyedévi és egyformán 3,7 százalékos éves növekedés.
A felhasználási oldalon a háztartások fogyasztása a negyedik negyedévben 2,0 az év egészében 1,6 százalékkal nőtt, jelentősen gyorsabban az előző negyedévi 1,1 és egész 2013-as 0,2 százaléknál.
A beruházások negyedik negyedévi – szintén magas bázisra támaszkodó – szerény 1,9 százalékos növekedés ellenére az egész tavalyi évben 11,7 százalékkal nőtt az előző évi 5,2 százalékot követően.
A GDP-ben együttesen szereplő áru és szolgáltatás kereskedelemben az export és az import egyformán 9,4 százalékkal nőtt a negyedik negyedévben , az év egészében pedig a 8,7 százalékos exportnövekedéssel szemben az import 10,0 százalékkal nőtt. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
KSH: az ipari termelés 5,3 százalékkal mérséklődött 2024 decemberében
Az ipari termelés volumene 2024 decemberében 5,3, munkanaphatástól megtisztítva 6,4…
Tovább olvasom >KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >További cikkeink
Újra napirenden az árstop: Mit jelenthet ez a vásárlóknak és a boltoknak?
A nemzetgazdasági miniszter, Nagy Márton hétfői bejelentése komoly visszhangot váltott…
Tovább olvasom >Vásárlási szokások változása: trükkök, trendek és eltűnő szaküzletek
A kiskereskedelmi piac folyamatos átalakuláson megy keresztül. A vásárlási szokások…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 5,3 százalékkal mérséklődött 2024 decemberében
Az ipari termelés volumene 2024 decemberében 5,3, munkanaphatástól megtisztítva 6,4…
Tovább olvasom >