KSH: 3,3 százalékkal nőttek a fogyasztói árak júliusban
Júliusban a fogyasztói árak átlagosan 3,3 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban, júniushoz viszonyítva átlagosan 0,2 százalékkal emelkedtek az árak – jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az infláció tovább mérséklődött a júniusi 3,4 és a májusi 3,9 százalékról. Az éves maginfláció is csökkent 3,7 százalékra a júniusi 3,8, és a májusi 4,0 százalékról.
A január-júliusi időszakban a fogyasztói árak átlagosan 3,4 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszakában mért szintet.
A júliusi inflációt fékezte az üzemanyagok és a tartós fogyasztási cikkek árának alakulása és szerényebb mértékben a szolgáltatások is, de az élelmiszerek, a dohányáruk és a ruházati cikkek drágulása ezzel ellentétesen hatott.
A KSH jelentése szerint az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal emelkedett, harmadik hónapja gyorsul az áprilisi 5,2 százalékról.
Az idényáras élelmiszerek átlagosan 19,2 százalékkal, de a burgonya 61,1, a friss zöldség 31,0 százalékkal drágult, gyümölcs ára 1,8 százalékkal csökkent. A sertéshús ára 12,7 százalékkal emelkedette a tavaly júniusihoz képest, az áremelkedés tovább gyorsult az áprilisi 2,2 százalékos emelkedés óta. A kenyér drágulása is erősödött az előző havi 8,0-ról 8,4 százalékosra. A tej ára 5,4 százalékkal volt alacsonyabb a tavaly júliusinál, de az ára egész évben minden hónapban kisebb elmaradást mutat éves összevetésben, vagyis nem fékezi az inflációt. A szeszes italokért 4,7, a dohányárukért 12,4 százalékkal kellett többet fizetni júliusban, mint egy éve.
Az üzemanyagok ára 0,2 százalékkal csökkent júniushoz képest és 2,4 százalékkal voltak olcsóbbak, mint tavaly júliusban. A szolgáltatások 3,3 százalékos átlagos emelkedésén belül a lakbérek 9,8 százalékkal drágultak tavaly júliushoz képest, de 11,2 százalékkal többe került a lakáskarbantartás, 5,6 százalékkal drágult az autójavítás, ugyanakkor tovább csökkentek a telefon és az internet tarifák.
A tartós fogyasztási cikkek 1,4 százalékkal kevesebbe kerültek átlagosan, mint tavaly júliusban, szeptember óta először mérséklődött az áruk éves összehasonlításban. Az audió készülékek ára 9,6 százalékkal, a használt autók ára 7,9 százalékkal esett vissza. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
MBH Bank: A januári inflációs adat után 4,6%-ra emeljük idei inflációs prognózisunkat
A decemberi 4,6%-os év/év alapú áremelkedést követően 2025. januárban 5,5%-kal…
Tovább olvasom >Nem magyar sajátosság a kiugró januári infláció – ekkor fékezhet az áremelkedés
Az év eleji áremelések hatásai egyértelműen megmutatkoznak a legfrissebb inflációs…
Tovább olvasom >KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >További cikkeink
Valentin-nap hétvégéjének estéin a szerelmeseké lesz a McDonald’s megújult Nyugati téri étterme
A szerelmeseket várja február 14-én és 15-én péntek és szombat…
Tovább olvasom >K&H: mit mutat a fiatalok pénztárcája? Minden negyedik magyar huszonéves képtelen félretenni
Bár a fiatalok 57 százaléka rendelkezik valamekkora megtakarítással, 25 százalékuk…
Tovább olvasom >Koleszterinszint újragondolva: gyógyszer, mikroszterolok, intervall tréning
A koleszterinszint az egészség egyik csendes indikátora. Az évek során…
Tovább olvasom >