KSH: 3,3 milliárd euró volt a szolgáltatás-külkereskedelmi többlet a harmadik negyedévben
2023 harmadik negyedévében a szolgáltatások euróban számított exportja 14, importja 9,8 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Az aktívum 3,3 milliárd euró volt, 616 millió euróval több a 2022. harmadik negyedévinél – jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az előző negyedévhez mérten az export 17, az import 15 százalékkal, a többlet pedig 604 millió euróval növekedett.
A harmadik negyedévben az export értéke 9,2 milliárd euró (3,5 ezer milliárd forint), az importé 5,9 milliárd euró (2,3 ezer milliárd forint) volt.
A szolgáltatáscsoportok közül a turizmus rekordméretű, 1,4 milliárd euróval, a szállítás 889 millió, az üzleti szolgáltatások 523 millió euróval járultak hozzá a harmadik negyedévi aktívumhoz.
A szolgáltatásexport 65, az import 72 százalékát az Európai Unió tagországaival bonyolította le Magyarország, ebben a viszonylatban 1,8 milliárd euró többlet keletkezett.
Első számú partnerünk továbbra is Németország, amellyel az összforgalom 19 százalékát bonyolítottuk le. A második legfontosabb, az Amerikai Egyesült Államok 8,6, míg a harmadik helyen álló Ausztria 8,0 százalékkal részesedett a kereskedelemből.
A teljes szolgáltatásexportból az üzleti szolgáltatások aránya 36 százalék (az idetartozó egyéb üzleti szolgáltatásoké 19 százalék) volt, ezt követte a turizmus 30, majd a szállítási szolgáltatások 25 százalékos részesedéssel. Import tekintetében a legkiemelkedőbb szintén az üzleti szolgáltatások részaránya volt 48 százalékkal (az idetartozó egyéb üzleti szolgáltatásoké 25 százalék), miközben a szállítási szolgáltatások 25, a turizmus 23 százalékkal részesedett a teljes importforgalomból.
Az aktívum jelentős növekedése elsősorban a turizmus és a bérmunka-szolgáltatások egyenlegének 456 és 127 millió eurós javulásával magyarázható.
Aktívumunk az európai uniós forgalomban 31 százalékkal, 426 millió euróval vált kedvezőbbé, amihez jelentősen hozzájárult két kiemelt partnerünkkel, Németországgal és Hollandiával folytatott kereskedelmünk egyenlegének 207 millió, illetve 79 millió euró értékű javulása – közölte a KSH.
Az EU-n kívüli országok esetében a többlet 189 millió euróval, 14 százalékkal emelkedett. A legnagyobb értékű egyenlegjavulást, 47 millió eurót az Egyesült Királyság viszonylatában regisztráltak – tette hozzá a jelentés.
Január-szeptemberben a kivitel értéke 24,3 milliárd euró (9,3 ezer milliárd forint), a behozatalé 15,9 milliárd euró (6,1 ezer milliárd forint) volt. Az egy évvel korábbihoz képest a kivitel értéke 11 százalékkal (2,4 milliárd euróval), a behozatalé 5,6 százalékkal (835 millió euróval) bővült – ismertette a KSH.
Kapcsolódó cikkeink
MTÜ: tovább erősítik a hazai vendéglátás versenyképességét a kormány javaslatai
Tovább erősítik a hazai vendéglátás versenyképességét a kormány javaslatai a…
Tovább olvasom >CÖF-CÖKA: a multinacionális cégek a kis falvakat is vegyék fel a kiszállítási portfóliójukba
A Civil Összefogás Fórum (CÖF) – Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány…
Tovább olvasom >MTÜ: Tovább erősítik a hazai vendéglátás versenyképességét a kormány javaslatai
A felszolgálási díj maximum mértékét meghatározó, valamint a borravaló adómentességét…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >