KSH: 2,7 százalékkal nőtt a GDP a második negyedévben
Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) 2,7 százalékkal nőtt a második negyedévben az előző év azonos időszakához viszonyítva.
A növekedést alapvetően az ipar teljesítményének bővülése okozta. Az első negyedévi 3,5 százalékoshoz képest mérséklődő növekedési ütem hátterében elsősorban a mezőgazdaság teljesítményének csökkenése áll – jelentette első becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken.
A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint a második negyedévben 2,4 százalékos volt a gazdaság teljesítményének emelkedése az előző év azonos időszakához viszonyítva az első negyedévi 3,2 százalékot követően.
Az előző negyedévhez viszonyítva 0,5 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék volumene az idei második negyedévben a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint az előző negyedévi 0,6 százalék után.
Idén az első félévben 3,1 százalékkal bővült a gazdaság a kiigazítatlan nyers adatok, illetve a naptárhatás kiszűrésével. A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint 2,8 százalékkal nőtt a GDP.
Az adatok ismertetésekor Szőkéné Boros Zsuzsanna, a KSH főosztályvezetője elmondta: a növekedésben az iparon belül a járműgyártás, illetve az elektronikai termékek gyártása volt a meghatározó.
Az ipar növekedése ugyanakkor kisebb mértékű volt, mint az előző negyedévben – közölte. A szolgáltató ágazatokban a rendelkezésre álló adatok alapján nincs jelentős eltérés az előző negyedévben tapasztalt tendenciákhoz képest – tette hozzá.
A növekedési ütem mérséklődésében szerepet játszott a mezőgazdaság teljesítményének csökkenése, amely már az első negyedévben is 11,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, amit részben megmagyaráz, hogy szezonális sajátosságok miatt a mezőgazdaságban az első negyedévben hozzáadott érték javarészt az év későbbi szakaszaiban realizálódik. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Magyar szakmai vezetés is formálta a globális gazdasági döntéseket Dél-Afrikában a történelmi B20 csúcstalálkozón
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >Jelentősen drágább lett az alma Magyarországon
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >KSH: októberben az előző év azonos időszakához mérten 2,7 százalékkal mérséklődött, az előző hónaphoz képest 0,5 százalékkal bővült az ipari termelés
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >További cikkeink
Szilveszter: rövidített nyitvatartás a boltokban – január 1-jén általános boltzár
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >Tejföl név csak élőflórásra: 2026-tól új kategóriák jönnek a savanyú tejtermékeknél
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >Virsliárak szilveszter előtt: olcsó belépő, drága prémium – mekkora a rés a polcokon?
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >

