KSH: 2,7 milliárd euró volt a szolgáltatás-külkereskedelmi többlet a negyedik negyedévben
2024 negyedik negyedévében a szolgáltatások euróban számított exportja 0,4 százalékkal bővült, importja 1,6 százalékkal mérséklődött az előző év azonos időszakához képest. Az aktívum 2,7 milliárd euró volt, 137 millió euróval volt több a 2023. negyedik negyedévinél – jelentett a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az előző negyedévhez mérten az export értéke 11, az importé 4,9 százalékkal volt kevesebb, ami 819 millió eurós egyenlegcsökkenést jelent – tette hozzá a KSH.
A tavalyi negyedik negyedévben az export értéke 8,8 milliárd euró (3,6 ezer milliárd forint), az importé 6,2 milliárd euró (2,5 ezer milliárd forint) volt. A szolgáltatás-külkereskedelem aktívuma 2,7 milliárd eurót (1,1 ezer milliárd forintot) tett ki.
A szolgáltatáscsoportok közül a turizmus 833 millió, a szállítási szolgáltatások 653 millió, az üzleti szolgáltatások pedig 641 millió euróval járult hozzá az aktívumhoz.
A szolgáltatásexport 64, az import 74 százalékát az Európai Unió tagországaival bonyolította le Magyarország, ebben a viszonylatban 1,1 milliárd euró többlet keletkezett.
A legfontosabb partner továbbra is Németország volt, mely 20 százalékkal részesedett az összforgalomból. A második helyet az Egyesült Államok, a harmadikat Ausztria foglalta el, hozzájuk a szolgáltatáskereskedelem 8,1, illetve 7,1 százaléka kapcsolódott.
Az üzleti szolgáltatások aránya 48 százalékot (az idetartozó egyéb üzleti szolgáltatásoké 25 százalékot) tett ki a teljes szolgáltatásexportból, de jelentős volt még a szállítási szolgáltatások 25, illetve a turizmus 18 százalékos részesedése is – közölte a KSH.
Az importban is az üzleti szolgáltatások domináltak 58 százalékkal (az idetartozó egyéb üzleti szolgáltatások részaránya 31 százalék volt), míg a szállítási szolgáltatások 25, a turizmus pedig 12 százalékkal részesedett a teljes importforgalomból.
Az aktívum növekedéséhez a legnagyobb mértékben az üzleti szolgáltatások 138 millió, a szállítási szolgáltatások 68 millió eurós egyenleg javulása járult hozzá, miközben egyes szolgáltatáscsoportok egyenlege (köztük a turizmusé 52 millió euróval) romlott.
Aktívumunk értéke az uniós forgalomban 135 millió euróval volt magasabb, ami leginkább a Németországgal és Ciprussal szemben realizált 103 millió, illetve 48 millió eurós egyenlegnövekedésre vezethető vissza.
Az EU-n kívüli országok esetében az aktívumunk mindössze 2 millió euróval nőtt. A változás hátterében meghúzódó legjelentősebb tényezők közül, a Kínával és Japánnal szemben keletkezett egyaránt 24-24 millió eurós egyenlegjavulás, valamint Indonézia és a Koreai Köztársaság 35-37 millió eurós egyenlegcsökkenése emelhető ki.
2024-ben a kivitel értéke 36 milliárd euró (14,1 ezer milliárd forint), a behozatalé 24 milliárd euró (9,7 ezer milliárd forint) volt. Az egy évvel korábbihoz képest a kivitel értéke 3,1 százalékkal (1,1 milliárd euróval), a behozatalé 1,7 százalékkal (410 millió euróval) nőtt.
Kapcsolódó cikkeink
Magyarország gazdasági sérülékenysége: okok, következmények és lehetséges kiutak
Az elmúlt évek gazdasági folyamatai ismét ráirányították a figyelmet a…
Tovább olvasom >Egyre nagyobb a különbség: drámaian romlik a nyugdíjak vásárlóértéke
2025-ben újabb jelentős visszaesést szenvedett el a nyugdíjak vásárlóereje a…
Tovább olvasom >Magyarország továbbra is befektetésre ajánlott célpont
Magyarország pénzügyi helyzete stabil, hazánk továbbra is befektetésre ajánlott célpont.…
Tovább olvasom >További cikkeink
Komoly átalakulásban a magyar tésztapiac
A szokások változása alapjaiban formálják át a magyar tésztapiacot –…
Tovább olvasom >Magyar Édességgyártók Szövetsége: stagnáló piacon egyensúlyoz a magyar édesipar
A hazai édesipar számára mennyiségben stagnáló piacot hozott 2024, és…
Tovább olvasom >Linamar és Gallicoop vezeti továbbra is a Békés vármegyei TOP100 vállalati listát
Továbbra is a Linamar Hungary Zrt. és a Gallicoop Zrt.…
Tovább olvasom >