KSH: 246 millió euróval nőtt az öthavi külkereskedelmi mérleg többlete
Január-májusban az euróban számolt export 1,8 százalékkal, az import 1,1 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, az első öthavi kereskedelmi többlet 3,098 milliárd euró volt, 246 millióval több, mint az elmúlt év azonos időszakában – jelentette a részletes adatok alapján pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A részletes számok némileg elmaradnak az előzetesen közöltektől. A július 9-én közölt előzetes adatok szerint az első öthavi kereskedelmi többlet 3,11 milliárd euró volt, 258 millióval több, mint az elmúlt év azonos időszakában.
Májusban megtorpant a külkereskedelmi forgalom lendülete, az export euróban számított értéke 1,9 százalékkal, az import 0,7 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest, míg áprilisban kiugró, 11,7, illetve 7,6 százalékos volt a növekedés. A kereskedelmi mérlegtöbblet 641,4 millió euró volt, 87,8 millióval kevesebb a tavaly májusinál.
Az év első öt hónapjában a kivitel volumene 2,4, a behozatalé 2,5 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszaki szintet. A kivitel értéke 33,7 milliárd euró (9973 milliárd forint), a behozatalé 30,6 milliárd euró (9047 milliárd forint) volt.
A forgalom forintban mért árszínvonala január-májusban az előző év azonos időszakához viszonyítva importban 1,5 százalékkal, az exportban 0,6 százalékkal csökkent. A cserearány 0,9 százalékkal javult. A forint árfolyama az euróhoz, valamint a dollárhoz viszonyítva alig változott – közölte a KSH.
A gépek és szállítóeszközök export- és importvolumene azonos mértékben, 2,4 százalékkal bővült 2012. január-májushoz képest. A híradás-technikai hangrögzítő és -lejátszó készülék exportvolumene megközelítette, az importé meghaladta az egy évvel ezelőtti szintet. Euróban a gépexport 1,8, az import 1,1 százalékkal haladta meg a tavalyi első öthavit.
Továbbra is számottevő bővülés jellemezte a közúti jármű, valamint az autóipari beszállításoknak köszönhetően a villamos gép, készülék és műszer kivitelét. Ezzel szemben az energiafejlesztő gép és berendezés kereskedelme nem érte el az egy évvel ezelőtti szintet, bár az utóbbi két hónapban volumennövekedést regisztrált a KSH.
A feldolgozott termékek exportvolumene 6,1, az importé 4,2 százalékkal haladta meg a 2012. január-májusi időszak szintjét, míg euróban az export 6,4, az import 3,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Az árufőcsoport kereskedelmében legnagyobb részarányú gyógyszer és gyógyszerészeti termék kivitele átlag körüli mértékben növekedett, ugyanakkor behozatala tizedével maradt el a bázisszinttől.
Az új vegyipari beruházások következtében dinamikusan bővült a műanyag-alapanyag, valamint a kisebb részarányú illóolaj, illat- és tisztítószerek mindkét irányú forgalma. A szerves vegyi termék kivitelének, valamint vas és acél, továbbá az egyéb fémtermék behozatalának volumene jelentősen nőtt.
Az energiahordozók behozatalának volumene 3,1 százalékkal haladta meg az előző év első öt hónapjának szintjét. Forintban a 3,0, euróban 2,2 százalékkal csökkent az energiabehozatal. A kőolaj és kőolajtermék májusi behozatalában – a forintárak csökkenése mellett – jelentős növekményt mért a KSH, így az időszak egészére az importvolumen csaknem tizedével bővült. A természetes és mesterséges gáz behozatalának volumene továbbra sem érte el a bázisszintet.
Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 6,7, az importé 4,8 százalékkal csökkent 2012 első öt hónapjához képest. Euróban azonban az import 0,5 százalékos növekedést, míg az export 0,9 százalékos csökkenést mutatott. Az árufőcsoport kivitelének negyedét képviselő gabona és gabonakészítmény exportvolumene harmadával csökkent, a kukoricakiszállítások nagymértékű visszaesését a búzaexport növekménye nem tudta ellensúlyozni.
Ugyanakkor számottevő növekedés jellemezte az állati takarmány és az élő állat kivitelét, valamint a tejtermék és tojás, továbbá a zöldségféle és gyümölcs mindkét irányú kereskedelmének volumenét – közölte a KSH.
Az év első öt hónapjában az export 76, az import 70 százalékát bonyolította le Magyarország az EU tagállamaival. A kivitel volumene 2,1, a behozatalé pedig 0,4 százalékkal volt több, mint az előző év azonos időszakában. A külkereskedelmi egyenleg aktívuma az unió tagjaival szemben 521 millió euróval (155 milliárd forinttal) 4,435 milliárd euróra nőtt.
Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelemben az export volumene 3,5, az importé 7,6 százalékkal nőtt az egy évvel ezelőttihez képest. A külkereskedelmi mérleg hiánya 1,336 millió euró (389 milliárd forint) volt, 274 millió euróval több, mint 2012. január-májusban. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Sok sót tartalmaznak és drágák az új generációs növényi alapú húsok
Míg a növényi alapú húshelyettesítők nagy többsége a hússal szemben…
Tovább olvasom >A baby boomerek jelentik a növekedés kulcsát az öregedésgátló bőrápoló termékek piacán
A Baby Boomer generáció növekvő érdeklődése az egészséges öregedés iránt…
Tovább olvasom >A versenyfenyegetettséget elemzi a dunnhumby és a Placer.ai új AI-alapú eszköze
Új AI-eszközt alkotott a dunnhumby és a Placer.ai, amely képes a…
Tovább olvasom >