KSH: 2,4 százalékkal nőtt a GDP a harmadik negyedévben
A harmadik negyedévben 2,4 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék (GDP) az előző év azonos időszakához képest – jelentette pénteken második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az adat árnyalatnyival jobb a november 13-ai első becslésben közölt 2,3 százaléknál.
Az előző negyedévhez képest 0,6 százalékkal nőtt GDP a naptárhatástól megtisztított adatok szerint. Az év első három negyedévében 2,8 százalékkal nőtt a gazdaság teljesítménye a múlt év azonos időszakához hasonlítva.
Éves összehasonlításban a feldolgozóiparban hozzáadott érték 5,9, százalékkal nőtt alapvetően a járműgyártás és a hozzá kapcsolódó ágazatok teljesítményének eredményeképpen. A növekedés mindazonáltal elmaradt a második negyedévi 6,7, illetve az első negyedévi 8,2 százalékostól. Az építőipar 2013 eleje óta először maradt el egy évvel korábbi teljesítményétől a harmadik negyedévben 0,5 százalékkal, de az első három negyedévben így is 4,3 százalékkal meghaladta kibocsátása a múlt év azonos időszakáét. A feldolgozóipar és az építőipar együttesen 5,2 százalékkal nagyobb hozzáadott értéket állított elő a harmadik negyedévben és 6,2 százalékkal az első háromnegyedévben, mint a tavalyi év azonos időszakában.
A szolgáltatások teljesítménye 3,7 százalékkal nőtt éves összevetésben, elsősorban a kereskedelem, szálláshelyszolgáltatás és a vendéglátás teljesítményének 7,4 százalékos növekedése jóvoltából, amit az idegenforgalom táplált leginkább. Az átlag felett, 2,9 százalékkal emelkedtek a szállítási, raktározási ágazat szolgáltatásai, amely jelentős részben az ipar teljesítményéhez kapcsolódnak. A szolgáltató ágak közül a pénzügyi, biztosítási tevékenység hozzáadott értéke 0,2 százalékkal mérséklődött. A háztartások ebben a negyedévben nettó hiteltörlesztők voltak és ezt nem tudta ellensúlyozni a vállalatok hitelállományának kismértékű növekedése – közölte a KSH.
A mezőgazdaság részéről hozzáadott érték 18,4 százalékkal csökkent a harmadik negyedévben az előző negyedévben regisztrált 19,3 százalékos visszaesés után, amiben a tavalyi magas bázis, a 15-17 százalékos növekedés is szerepet játszott.
A harmadik negyedévi, 2,4 százalékos növekedéshez az ipar 1,0, a szolgáltatások 1,9 százalékponttal járultak hozzá. A mezőgazdaság 0,9 százalékponttal mérsékelte a GDP növekedési ütemét.
A felhasználási oldalon a háztartások tényleges fogyasztása 2,6 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest az előző negyedévi 2,3 százalék után. A KSH megjegyzi, hogy erőteljesen növekedett a külföldiek magyarországi fogyasztása, ám a magyarok külföldi fogyasztása még annál is jobban. A háztartások Magyarország területén történő (hazai) fogyasztási kiadása 3,1 százalékkal nőtt – tette hozzá a jelentés.
A kormányzattól kapott természetbeni juttatások volumene 2,1, a közösségi fogyasztásé 4,4 százalékkal bővült. Mindent egybe vetve a végső fogyasztás 2,8 százalékkal nőtt a múlt év harmadik negyedévéhez hasonlítva, az első negyedévi 1,0, és a második negyedévi 2,3 százalékos növekedés után.
A beruházások volumene 1,5 százalékkal csökkent, ezen belül a gépberuházások visszaesése jelentősebb volt mint az épületeké – tette hozzá jelentésében a KSH.
Az export 7,6, az import 6,8 százalékkal nőtt. A külkereskedelmi forgalom folyó áron számolt 857 milliárd forintos aktívuma, azaz a nettó export 1,3 százalékponttal járult hozzá a GDP harmadik negyedévi növekedéséhez, és a végső fogyasztás is 1,9 százalékkal növelte azt. A beruházások viszont 0,7 százalékkal visszafogták a növekedést. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Komoly áremelkedéssel várja a húsvétot a tojás és a torma
Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a ketreces tartásból származó…
Tovább olvasom >Egyre nagyobb a különbség: drámaian romlik a nyugdíjak vásárlóértéke
2025-ben újabb jelentős visszaesést szenvedett el a nyugdíjak vásárlóereje a…
Tovább olvasom >KSH: februárban 8,7 százalékkal esett vissza az ipari termelés
2025 februárjában az ipari termelés volumene 8,7, munkanaphatástól megtisztítva 8,0…
Tovább olvasom >További cikkeink
Húsvéti hosszú hétvége: így alakul az üzletek nyitvatartása 2025-ben
A húsvéti ünnepek idején alaposan átalakul a hazai üzletláncok nyitvatartása:…
Tovább olvasom >A várakozásokon felül alakult az euróövezet ipari termelése februárban
Februárban a várakozásokon felüli mértékben növekedett az euróövezet ipari termelése…
Tovább olvasom >Zsigó Róbert: átlagosan majdnem húsz százalékos az árrésstop hatása
Az árrésstop bevezetésének hatására négy hét alatt átlagosan 18,6 százalékkal…
Tovább olvasom >