KSH: 21 százalékkal nőttek a k+f ráfordítások tavaly
A tavalyi évben 517 milliárd forint volt a kutatás-fejlesztésre (k+f) fordított összeg Magyarországon, ami a GDP 1,35 százalékának felel meg. A k+f-ráfordítások folyó áron 21 százalékkal, 90 milliárd forinttal nőttek az előző évi, alacsony bázishoz képest – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) előzetes adatokra épülő legfrissebb elemzéséből. A kiugróan magas emelkedéshez nagymértékben hozzájárult a 2016 végén kiutalt pályázati összegek 2017-ben történt felhasználása – tette hozzá a KSH.
Az előző évben a k+f ráfordítások a GDP 1,22 százalékát tették ki, a kutatás-fejlesztésre költött 427 milliárd forint 8,8 százalékkal elmaradt a 2015. évitől. A k+f ráfordítások uniós átlaga 2016-ban a GDP 2,03 százaléka volt. A 2000-es években csatlakozott országok közül Magyarországot Szlovénia (2,00 százalék), Csehország (1,68 százalék) és Észtország (1,28 százalék) előzte meg, míg a legtöbbet Németországban és Ausztriában (a GDP arányában 2,75-3,25 százalék) fordították kutatás-fejlesztésre.
A tavalyi évben a kutatás-fejlesztési ráfordításokon belül a 85 százalékos meghatározó súlyt képviselő költségek 17, míg a 15 százalékos részarányú beruházások csaknem 54 százalékkal emelkedtek az előző évihez képest.
A kutatás-fejlesztési ráfordítás mintegy 74 százaléka a vállalkozások, 13-13 százaléka pedig a felsőoktatási, valamint a kutató-fejlesztőintézetek és egyéb költségvetési kutatóhelyek tevékenységéből származott.
A 2016 végén kiosztott pályázati források jelentős részének 2017-ben történt felhasználása miatt az állami költségvetési finanszírozású kutatási ráfordítások emelkedtek a legnagyobb mértékben, folyó áron közel 53 milliárd forinttal, 47 százalékkal. A vállalkozási forrásból finanszírozott k+f-ráfordítások 31 milliárd forinttal, 13 százalékkal nőttek, míg a nonprofit források összege csökkent, egy év alatt 10,5 százalékkal.
A kutatóhelyek számának és a kutatással foglalkozók létszámának 2014 óta tartó csökkenő tendenciája tavaly megállt, és növekedésbe fordult át. Az előző évihez képest 14 százalékkal több, 3,1 ezer kutatóhely működött Magyarországon. A k+f-tevékenységgel foglalkozók tényleges létszáma 61 ezer volt, egy év alatt 12 százalékkal emelkedett. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
A csontos csirkemell és a csirkemellfilé ára is számottevően csökkent
A KSH adatai alapján Magyarország baromfihúsexportja 2,4 százalékkal 142 ezer…
Tovább olvasom >Erősödött az élő sertés exportja
A KSH adatai szerint Magyarország élősertés-kivitele 22,7 százalékkal 22,5 ezer…
Tovább olvasom >Felélénkült a burgonya exportpiaca
A KSH adatai szerint a burgonya termőterülete és termésmennyisége csökkenő…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >