KSH: 2008 óta csökkennek a beruházások
2012. első negyedévében a nemzetgazdasági beruházások volumene 8,6 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva, az előző negyedévhez képest a szezonálisan kiigazított volumenindex 4,2 százalékos visszaesést jelzett – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön.
A KSH gyorstájékoztatója szerint a több éve tartó csökkenő tendencia 2012. első negyedévében is folytatódott. A nemzetgazdasági beruházások volumene 2007 negyedik negyedévében növekedett utoljára az egy évvel korábbihoz képest.
Az előző évben dinamikusan, 24,2 százalékkal bővülő feldolgozóipari beruházások a tárgynegyedévben stagnáltak (0,7 százalékkal estek), ezért az ipar nem tudta mérsékelni a nemzetgazdaság egészében megfigyelt visszaesést.
Az előző év azonos negyedévéhez viszonyított 8,6 százalékos csökkenésen belül az építési beruházások jelentősen, 13,9 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól. A gép- és berendezés beruházások viszont – a mezőgazdaságban és a szállítás, raktározásban történt emelkedés hatására – csak 1,8 százalékkal mérséklődtek.
A tárgynegyedévben az energiaipar beruházásainak volumene 66,9 százalékkal esett vissza az előző év azonos időszakához viszonyítva, amit a tájékoztató szerint egy erőmű-építési nagyprojekt befejeződése és a hálózatbővítések, -fejlesztések csökkenése okozott.
A humán-egészségügyi, szociális ellátás ág beruházásai is jelentősen, 29,4 százalékkal mérséklődtek, mivel az uniós forrásból megvalósult egészségügyi intézmény-fejlesztések elmaradtak a tavalyi szinttől – közölte a KSH.
A KSH közlése szerint a beruházások csökkenő tendenciája ellenére hét nemzetgazdasági ágban növekedést regisztráltak.
Számottevően, 27,6 százalékkal emelkedett a beruházási volumen a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás ágban, egyedi szállodafelújítási nagyprojekt eredményeképpen. A közigazgatás, védelem, kötelező társadalombiztosítás ágban a beruházási teljesítmény jelentős, 21,9 százalékos bővüléséhez továbbra is az árvízvédekezéssel kapcsolatos nagyprojektek járultak hozzá.
A 2007. évi stagnálás után 2008-ban 3,0 százalékkal, 2009-ben erőteljesen, 8,6 százalékkal, 2010-ben 5,1, százalékkal, 2011-ben 4,5 százalékkal csökkentek a beruházások. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >Nehéz helyzetben a sertéshúságazat: emelkedő költségek, csökkenő fogyasztás és átalakuló szokások
Évek óta kihívásokkal néz szembe a hazai és az uniós…
Tovább olvasom >Az NGM tájékoztató levélben kéri az embereket, hogy költsenek
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tájékoztató levélben fogja értesíteni az önkéntes…
Tovább olvasom >