KPMG: magasabb sebességbe kapcsolhat a vállalati hitelpiac

Szerző: trademagazin Dátum: 2014. 11. 18. 11:40

Optimistábbak a bankok a vállalati hitelpiac jövőbeli kilátásaival kapcsolatban – állapítja meg a KPMG a hatodik alkalommal elkészített Vállalathitelezési Hangulatindex című kiadványában.

penz--

A kiadvány fő megállapításait ismertető közlemény szerint a megkérdezett banki vezetők véleménye alapján az előző év során tapasztalt enyhülés a vállalati hitelpiacon 2014-ben is folytatódik. A vállalathitelezési hangulatindex értéke a tavaly márciusi +1,3-as érték után elérte a +2,5 pontot a mínusz 10-től plusz 10-ig terjedő skálán. Ez a legmagasabb érték az adatgyűjtés 2011-es indulása óta.

A KPMG hatodik alkalommal készítette el felmérését, ami a hazai kereskedelmi bankok hitelezési vezetőinek helyzetértékelése alapján mutatja be a hitelpiac jelenlegi állapotát és jövőbeli kilátásait. A megkérdezett banki vezetők a finanszírozási hajlandóság és a hitelezési feltételrendszer mellett a hitelkereslet terén történt változásokkal, makrogazdasági folyamatokkal, illetve az egyes iparágak megítélésével kapcsolatban is kifejtették véleményüket az őszi adatgyűjtés során.

A felmérés szerint leginkább a beruházási hitelek terén javult a hitelezési hajlandóság, ami a működési célú finanszírozást megelőzve már a legkedveltebb hitelcélnak számít. A projekt- és ingatlanfejlesztési hitelek vonzereje továbbra is a legalacsonyabb, bár némileg javult az előző két évhez képest. A bankok hitelezési hajlandósága ugyanakkor nem tér el számottevően a kkv- és a nagyvállalati ügyfelekre vonatkozóan: mindkét szegmens finanszírozására nyitottnak vallotta magát a válaszadók többsége.

A hitelintézetek többsége szerint továbbra sem várható érdemi változás a hitelezési feltételek terén, ugyanakkor a válaszadók egyharmada elképzelhetőnek tart kismértékű enyhülést a következő fél évben. A feltételeket egyenként vizsgálva a hitelezési vezetők növekvő számban várnak csökkenést a kamatfelárak, illetve lazítást a fedezetekre vonatkozó követelmények terén, mindkét feltétel esetében a válaszadók mintegy negyede számít a vállalatok számára kedvező változásra. Szigorúbb előírások a bankok monitoring tevékenysége kapcsán képzelhetők el, a hitelezési vezetők 40 százaléka számít ilyen irányú módosításra.

A közleményben kitérnek arra: a banki vezetők 80 százaléka érzékelte a vállalatok hitelkeresletének növekedését az előző fél év során.

A válaszadók túlnyomó többsége a vállalati hitelállomány növekedését várja fél éves kitekintésben mind a saját bankjánál, mind a bankszektor egészében, utóbbi megvalósulása egy ötéves csökkenő tendencia végét jelentené. A nem pénzügyi vállalkozásoknak nyújtott bruttó hitelállomány ugyanis 2009 első féléve óta 2014 közepére mintegy 18 százalékkal 6641 milliárd forintra esett vissza.

Míg a korábbi években kisebbségben voltak a portfólió minőségének javulását prognosztizálók, a mostani felmérés szerint a bankok több mint fele szerint csökkenhet a minősített hitelek állománya a következő hat hónapban. Így a bankszektor problémamentes vállalati hiteleinek – 2014 közepén kimutatott – 64 százalékos aránya növekedhet az állományon belül.

Hitelezési szempontból továbbra is a mezőgazdaság/élelmiszeripar és a termelőipar a legvonzóbb iparágak, amelyeket a kereskedelem és a szállítmányozás követ a sorban. Ugyanakkor jelentősen csökkent az építőipar elutasítottsága, illetve az ingatlanszektor is javítani tudott, de az átlagnál még mindig kevésbé preferáltak ezek a területek.

A közlemény szerint a makrogazdasági növekedéssel kapcsolatban is optimistábbak a várakozások. A válaszadók egyhangúlag 1 százaléknál magasabb, de 3 százaléknál alacsonyabb GDP-növekedést várnak 2015-től. Ez kedvező jelnek tekinthető a vállalati hitelpiac jövőbeli kilátásait illetően, hiszen a hitelezés élénküléséhez éppen a konjunkturális helyzet javulását tartják a legfontosabbnak a felmérésben felsorolt makrogazdasági események és folyamatok közül. Emellett az MNB növekedési hitelprogramjának folytatását jelölték meg a legtöbben, mint aminek jelentősebb hatása lehet a hitelpiaci aktivitás erősödésére. (MTI)

Kapcsolódó cikkeink