Közel hatéves csúcsra gyorsult a fogyasztói árak emelkedése az euróövezetben
Októberben hatéves csúcsa közelébe gyorsult a fogyasztói árak emelkedésének üteme az euróövezetben és felülmúlta az Európai Központi Bank 2 százalék közeli célszámát.
Az Európai Unió statisztikai hivatalának (Eurostat) szerdán kiadott előzetes adatai szerint októberben – az elemzői várakozásoknak megfelelően – 2,2 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak éves összevetésben. Szeptemberben 2,1 százalékkal nőttek a fogyasztói árak, így immár zsinórban az ötödik egymást követő hónapban állt az EKB célszáma körül ez az inflációs érték.
Az októberihez hasonlóan erős emelkedést legutóbb 2012 decemberében mértek, akkor szintén 2,2 százalékra rúgott az éves összevetésű ütem.
A gyakran változékony energia-, élelmiszer-, alkohol- és dohányárakat nem tartalmazó maginfláció éves összevetésben 1,1 százalék volt októberben. Elemzők 1,0 százalékot vártak a szeptemberi 0,9 százalékos emelkedés után.
Az energia és feldolgozatlan élelmiszerek árváltozását nem tartalmazó infláció 1,3 százalékot tett ki októberben, 0,2 százalékponttal haladta meg a szeptemberi értéket.
A legjelentősebb mértékben, 10,6 százalékkal az energiaárak nőttek, az élelmiszerek, dohánytermékek és alkoholos italok 2,2 százalékkal, a szolgáltatások pedig 1,5 százalékkal drágultak októberben.
Olaszországban 1,5 százalékról 1,7 százalékra emelkedett, Franciaországban pedig 2,2 százalékon stagnált az éves összevetésű harmonizált fogyasztói árindex (HICP) a nemzeti statisztikai hivatalok szerdán közzétett adatai szerint. Az euróövezet legnagyobb gazdaságában, Németországban az egy évvel korábbihoz képest 2,4 százalékkal nőttek a fogyasztói árak a szeptemberben mért 2,2 százalék után.
Az Európai Központi Bank elsődleges célja az árstabilitás fenntartása, ennek jegyében arra törekszik, hogy az infláció középtávon 2 százalék alatt, ám ahhoz közeli értéken maradjon.
A fogyasztói árak emelkedésének gyorsuló üteme újabb érv amellett, hogy az Európai Központi Bank a terveknek megfelelően folytassa a gazdaság élénkítő intézkedéseinek kivezetését, dacára a gazdasági növekedés lassulásának. Az EKB azt tervezi, hogy december végén lezárja masszív kötvényvásárlási programját és valamikor jövőre megkezdik a kamatok emelését. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Az infláció az eurózónában 2 százalékra, az EU-ban 2,3 százalékra gyorsult éves szinten
Gyorsult az infláció növekedése az euróövezetben és az Európai Unióban…
Tovább olvasom >K&H: a tényadatban szereplőnél jóval komolyabb inflációt érzékelnek a középkorúak
A középkorú magyarok inflációs érzete továbbra is messze meghaladja a…
Tovább olvasom >Júniusban újra emelkedett az infláció – a gyümölcsök drágulása húzza felfelé az árakat
Júniusra 4,6 százalékra nőtt az éves infláció, szemben a májusi…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy áremelési hullám várható a kereskedelemben
2025 első felében általánosan csökkenő áremelési szándékokat tapasztalt a GKI…
Tovább olvasom >Az infláció az eurózónában 2 százalékra, az EU-ban 2,3 százalékra gyorsult éves szinten
Gyorsult az infláció növekedése az euróövezetben és az Európai Unióban…
Tovább olvasom >Új lendület a vidéki vállalkozásoknak: kamatmentes hitellel segít a kormány
Július 15-től új lehetőséggel bővült a KKV Technológia Plusz Hitelprogram:…
Tovább olvasom >