Közel hatéves csúcsra gyorsult a fogyasztói árak emelkedése az euróövezetben
Októberben hatéves csúcsa közelébe gyorsult a fogyasztói árak emelkedésének üteme az euróövezetben és felülmúlta az Európai Központi Bank 2 százalék közeli célszámát.
Az Európai Unió statisztikai hivatalának (Eurostat) szerdán kiadott előzetes adatai szerint októberben – az elemzői várakozásoknak megfelelően – 2,2 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak éves összevetésben. Szeptemberben 2,1 százalékkal nőttek a fogyasztói árak, így immár zsinórban az ötödik egymást követő hónapban állt az EKB célszáma körül ez az inflációs érték.
Az októberihez hasonlóan erős emelkedést legutóbb 2012 decemberében mértek, akkor szintén 2,2 százalékra rúgott az éves összevetésű ütem.
A gyakran változékony energia-, élelmiszer-, alkohol- és dohányárakat nem tartalmazó maginfláció éves összevetésben 1,1 százalék volt októberben. Elemzők 1,0 százalékot vártak a szeptemberi 0,9 százalékos emelkedés után.
Az energia és feldolgozatlan élelmiszerek árváltozását nem tartalmazó infláció 1,3 százalékot tett ki októberben, 0,2 százalékponttal haladta meg a szeptemberi értéket.
A legjelentősebb mértékben, 10,6 százalékkal az energiaárak nőttek, az élelmiszerek, dohánytermékek és alkoholos italok 2,2 százalékkal, a szolgáltatások pedig 1,5 százalékkal drágultak októberben.
Olaszországban 1,5 százalékról 1,7 százalékra emelkedett, Franciaországban pedig 2,2 százalékon stagnált az éves összevetésű harmonizált fogyasztói árindex (HICP) a nemzeti statisztikai hivatalok szerdán közzétett adatai szerint. Az euróövezet legnagyobb gazdaságában, Németországban az egy évvel korábbihoz képest 2,4 százalékkal nőttek a fogyasztói árak a szeptemberben mért 2,2 százalék után.
Az Európai Központi Bank elsődleges célja az árstabilitás fenntartása, ennek jegyében arra törekszik, hogy az infláció középtávon 2 százalék alatt, ám ahhoz közeli értéken maradjon.
A fogyasztói árak emelkedésének gyorsuló üteme újabb érv amellett, hogy az Európai Központi Bank a terveknek megfelelően folytassa a gazdaság élénkítő intézkedéseinek kivezetését, dacára a gazdasági növekedés lassulásának. Az EKB azt tervezi, hogy december végén lezárja masszív kötvényvásárlási programját és valamikor jövőre megkezdik a kamatok emelését. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Rekordmagas élelmiszerárak Magyarországon: a diszkontláncok a helyzet nyertesei
Az elmúlt hónapokban folyamatosan emelkedett az élelmiszerek ára Magyarországon, amely…
Tovább olvasom >Folytatódhat jövőre a hitelezés fellendülése?
Akár még a 2021-es rekordévet is túlszárnyalhatja idén a lakossági…
Tovább olvasom >3,7%-kal emelkedtek az árak novemberben
Az októberi 3,2%-os év/év alapú áremelkedést követően novemberben 3,7%-kal nőttek átlagosan…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >Decemberben alig változott a GKI konjunktúraindexe
A GKI Gazdaságkutató Zrt.– az EU támogatásával –felmérése szerint decemberben…
Tovább olvasom >Ünnepi fogások: bacon kuglóf, baconos sajttorta és szilveszteri kandírozott virslifalatkák
Sokszor egy-egy szokatlanabb hozzávaló, vagy akár maga a tálalás is…
Tovább olvasom >