Környezetvédelmi katasztrófa: több százezer haltetem a kikötőben

Szerző: Trademagazin Dátum: 2024. 08. 30. 09:48

Volosz városában, Görögországban súlyos környezeti katasztrófa bontakozott ki, miután több százezer elpusztult hal borította el a kikötőt. A hatóságok azonnal megkezdték a tetemek begyűjtését, hogy elkerüljék a további problémákat, de a helyzet súlyossága így is aggodalmat keltett a lakosság és a helyi vezetők körében.

A The Guardian beszámolója szerint a kikötőt ellepő haltetemek ezüstös réteget képeznek a víz felszínén, és rendkívül erős bűzt árasztanak. Stelios Limnios, a városi tanács egyik tagja, kifejezte aggodalmát a helyzet súlyossága miatt: „Kilométereken át terjed a szag. Nemcsak a part mentén, hanem a Pagasetic-öböl közepén is.”

A haltetemek eltávolítására vonóhálós halászhajókat vetettek be, és az elmúlt 24 órában már több mint 40 tonnányi tetemet sikerült begyűjteni. Achilleas Beos, Volosz polgármestere szerint a helyzet elviselhetetlen, és a kormány késlekedését hibáztatja a probléma súlyosbodásáért.

Szakértők szerint a katasztrófa gyökere a tavalyi történelmi áradásokban keresendő. Az áradások újra feltöltöttek egy korábban leeresztett tavat, amelynek vizének visszahúzódása az édesvízi halakat a kikötő felé kényszerítette. A halak azonban nem tudtak életben maradni a sós vízben, ami a tömeges pusztuláshoz vezetett.

A katasztrófa nemcsak környezeti, hanem gazdasági következményekkel is jár. A helyi turizmus súlyosan érintett, és sok vállalkozás kétségbeesett. Dimosthenis Bakoyiannis, egy közeli étterem tulajdonosa, csalódottan nyilatkozott: „A sorompó lezárása most nem segít. Most már túl késő, a turistaszezonnak vége.”

A helyi ügyészség vizsgálatot indított az ügyben, azonban a környezetvédelmi minisztérium eddig nem reagált a megkeresésekre. A helyzet megoldása és a hasonló katasztrófák megelőzése érdekében sürgős beavatkozásokra és hosszú távú stratégiákra lesz szükség Volosz városában és környékén.

Kapcsolódó cikkeink