Környezettudatos bevásárlótáskák készülnek a SPAR műanyaghulladékából
Éves szinten összesen 150 tonna, a saját hálózatában keletkező műanyaghulladékból készülnek újrahasznosítható bevásárlótáskák a SPAR Magyarország számára. A vállalat ezzel nagy lépést tett a keletkező hulladékfóliák ésszerű újrahasznosítása érdekében és jelentősen mérsékli a megsemmisítésre kerülő hulladék mennyiségét, ezzel csökkenti a szén-dioxid kibocsátást, és hozzájárul a kisebb ökológiai lábnyom eléréséhez.
„A SPAR hálózatában keletkező hulladékfólia mennyiségét vállalatunk fenntarthatósági kezdeményezései révén évről-évre igyekszik csökkenteni. Emellett az elmúlt évben jelentős lépést tettünk azzal kapcsolatban, hogy egy innovatív, körforgásos hulladékgazdálkodásra épülő kezdeményezéssel a keletkező műanyaghulladékunk egy részét hasznosítani is tudjuk. Új programunkban partnerünk a vállalatnál keletkező műanyaghulladékból bevásárlótáskákat készít, amelyek szintén újrahasznosíthatóak. Ezek a termékek ma már elérhetőek üzleteinkben”
– ismertette Maczelka Márk, a SPAR Magyarország kommunikációs vezetője.
Mint Maczelka Márk elmondta: a műanyagfólia-hulladékot a SPAR az összes telephelyéről összegyűjti és két logisztikai központjába szállítja bálázásra. A keletkező hulladék tulajdonosa a tavalyi évtől a MOHU Zrt., de a SPAR Magyarország külön engedélyt kapott a hulladékkezelő társaságtól, hogy annyi műanyagfólia-hulladékot adhasson át a szakértő partner számára, amennyiből újrahasznosított bevásárlótáskák készülnek.
A Papier-Mettler kétféle terméket – szalagfüles táskát, majd 2025-től óriástáskát – készít a SPAR műanyaghulladékából. A tervek szerint a gyártáshoz szükséges alapanyaghoz a SPAR éves szinten összesen 150 tonna használt fóliát ad át német partnerének. Az együttműködés révén a SPAR megvalósítja a keletkező hulladékfóliák ésszerű újrahasznosítását, ezzel pedig csökkenti a szén-dioxid kibocsátást, és hozzájárul a kisebb ökológiai lábnyom eléréséhez. A folyamat során egyszer használatos csomagolásból (sztreccsfólia, zsugorfólia) többször használatos, újrafelhasználható termék készül. Európában egyedülállóan a németországi Papier-Mettler gyár képes műanyag hulladékfóliából granulátumot előállítani, majd ebből a SPAR számára újra bevásárlótáskát készíteni.
Az első tesztszállítmány 2023 őszén indult útnak, a kedvező tapasztalatok birtokában a SPAR pedig úgy döntött, hogy 2024 szeptemberétől kiterjeszti minden üzletére ezt a megoldást. Az újrahasznosított táskák élettartama, tartóssága és stabilitása ugyanolyan, mint a korábbi táskáké. Ráadásul a hulladékból készített műanyag táskák szintén újrahasznosíthatóak: műanyag szelektív gyűjtőben elhelyezve ugyancsak hasznosulni tudnak.
A SPAR műanyagtáskáinak gyártása során az újrahasznosított anyagok aránya eléri vagy meghaladja a 85 százalékot, a fennmaradó részt a gyártáshoz szükséges egyéb anyagok, például különféle stabilizátorok és színezőanyagok adják.
Kapcsolódó cikkeink
Őrzi piacvezető pozícióját a tavaly 20 éves Lidl
Tavaly ünnepelte 20 éves magyarországi jelenlétét hazánk piacvezető FMCG-lánca, a…
Tovább olvasom >A technológiai fejlesztésekbe, az üzlethálózatba és a kollégák képzésébe invesztált a dm
A dm a vásárlók hűségét annak a kiegyensúlyozott összteljesítménynek tulajdonítja,…
Tovább olvasom >Meglepő eredmény született a VI. Tisza-tavi PET Kupán
A versenyt szervező PET Kupa Egyesület sokat látott szervezőit is…
Tovább olvasom >További cikkeink
Kereskedők akaszthatják meg a Kellanova Mars általi felvásárlását Európában
Versenyjogi vizsgálatot indíthat az Európai Bizottság a Mars közel 36…
Tovább olvasom >Fulfilment szolgáltatást vezet be Európában az AliExpress
Új logisztikai szolgáltatást indít Európában az AliExpress Local+ néven, amely…
Tovább olvasom >Új ízek, új méretek – a Tarka most még több!
Bővül a Tarka tejtermékcsalád! Az igen kedvelt kisebb, 125 g-os…
Tovább olvasom >