Korábban kezdődik a szüret: idén gyengébb almahozamra számíthatunk Magyarországon

Szerző: Trademagazin Dátum: 2024. 08. 27. 11:12

Az idei évben minden eddiginél korábban indulhat a szüret a hazai almaültetvényeken, különösen Magyarország legnagyobb termesztőkörzetében, Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében, ahol már meg is kezdődött a léalma felvásárlása. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) szerint azonban az idei termés elmarad az átlagostól, és nem lesz elegendő a hazai étkezési és feldolgozóipari igények teljes kielégítésére.

Gyengébb termés, kisebb méretű gyümölcsök

A ténylegesen betakarítható mennyiséget nagyban befolyásolhatja a szüreti időszak időjárása

A szakmai szervezetek becslése szerint idén körülbelül 150 ezer tonnával kevesebb almát takaríthatnak be a hazai ültetvényeken, mint tavaly. Az étkezési minőségű alma mennyisége várhatóan 90-100 ezer tonna körül alakul, míg az ipari alma 220-240 ezer tonnát tehet ki. Ez komoly kihívást jelent, tekintve, hogy a hazai étkezési alma piacának szükséglete 110 ezer tonna, míg a feldolgozóipar kapacitása 400 ezer tonna körül mozog.

A termés csökkenésének egyik fő oka az aszály és a hőség, amely a gyümölcsök méretét is befolyásolja. A kisebb méret különösen az eleve kisgyümölcsű fajták esetében lesz jellemző, ami az étkezésialma-piac számára kihívást jelent.

A szüret időjárásfüggő kimenetele

A ténylegesen betakarítható mennyiséget nagyban befolyásolhatja a szüreti időszak időjárása. A szakértők szerint a legjobb esetben a termés meghaladhatja a 350 ezer tonnát, de ha az időjárási viszonyok kedvezőtlenül alakulnak, a végső hozam akár a 300 ezer tonnát sem érheti el.

Az idei év időjárási körülményei különösen nehéz helyzetbe hozták a gazdákat, akiknek szinte minden lehetséges időjárási kárral szembe kellett nézniük, beleértve a szélsőséges csapadékeloszlást, a tavaszi fagyokat, valamint a hosszan tartó nyári kánikulát.

Emelkedő felvásárlási ár, széles fajtaválaszték

A léalma felvásárlási ára jelenleg kilogrammonként 75-80 forint körül alakul, ami majdnem kétszerese a tavalyi árnak. Az étkezési alma termelői ára is várhatóan 25-35 százalékkal nő. Az egész Európai Unióban gyengébb termés várható az átlagosnál, idén mindössze 10,2 millió tonnát takaríthatnak be a szokásos 11,5 millió tonnával szemben. A lengyel alma termése például akár másfél millió tonnával is elmaradhat az elvárttól, ami az árak további emelkedését vetíti előre.

Magyarországon továbbra is az Idared a meghatározó fajta, de a Jonagold, Gala, Golden Delicious és Red Delicious is népszerű. Az új fajták termesztése azonban új technológiákat és területeket igényel, ezért sok korábbi ültetvény felújításra szorul.

Támogatások és beruházások a jövőben

Az új európai uniós pályázatok ösztönözhetik a szükséges beruházásokat. A KAP Stratégiai Terv keretében meghirdetett kertészeti ültetvénytelepítési pályázat mintegy 25 milliárd forint támogatást biztosít az ágazatnak, míg a hűtőházak, üvegházak és egyéb tárolók létesítésére további 50 milliárd forintos keretösszeg áll rendelkezésre.

A magyar almatermelés jövője nagymértékben függ a termelők alkalmazkodóképességétől és a megfelelő támogatásoktól, amelyek segíthetnek a termelési kihívások leküzdésében és a piac stabilizálásában.

Kapcsolódó cikkeink