Komposztálható csomagolóanyagot fejlesztett ki a Biopackpro Kft.
Komposztálható bio csomagoló alapanyagot fejlesztett politejsavból (PLA) az Első Magyar Csomagolástechnikai Klaszter keretében létrejött Biopackpro Csomagolástechnikai Projekt Kft. az Új Széchenyi Terv (ÚSZT) keretében.
A társaság az „Új piac – Új verseny – Tisztább világ. Az Első Magyar Csomagolástechnikai Klaszter fejlesztései a lebomló, környezetbarát csomagolóanyagok bevezetéséhez” című projekt megvalósításához 2009-ben 421,25 millió forint támogatást nyert a 842,5 millió forint fejlesztéshez a Közép-Magyarország Operatív Programban (KMOP).
A projekt budapesti záró rendezvényén Halmos László, az Első Magyar Csomagolástechnikai Klaszter elnöke elmondta: a projektet a klaszteren belül folytatni kívánják, az alapanyagból saját csomagolóanyag-gyártás beindításában gondolkodnak. Szeretnék elérni, hogy Közép-Európában a klaszter kompetenciaközponttá váljon PLA-ból előállított, lebomló csomagoló alapanyag fejlesztésében, gyártásának előkészítésében.
Halmos László kifejtette: az alapanyag alkalmas arra, hogy a meglévő hagyományos gyártósorokon is használják. Abban az esetben lesz majd üzemgazdasági szempontból érdemes beindítani a csomagolóanyag-gyártást az általuk kifejlesztett alapanyagból, ha megfelelő mennyiségű rendelés érkezik, és a környezetkímélő megoldás révén a termékdíjat elengednék – tette hozzá.
Dobronyi Tamás projektvezető elmondta, hogy az Első Magyar Csomagolástechnika Klasztert 2003-ban hozta létre hét magyar vállalkozás, mostanra 29-re növekedett a létszám. A szakmai együttműködés 2009-ben megszerezte az innovatív klaszter minősítést – amelyet időközben megújítottak -, és ez tette lehetővé az uniós pályázaton való indulást.
Csóka Levente, a Nyugat-magyarországi Egyetem docense elmondta, hogy a fejlesztés során a politejsav tulajdonságát, feldolgozhatóságát javították annak érdekében, hogy elő lehessen állítani belőle csomagolóanyagot, köztük palackot, kupakot, tégelyt, ládát és egyéb terméket, például kést, villát, tányért.
Az egyetemi docens a rendezvényen rámutatott arra, hogy az Európai Unióban átlagban évi 24,7 millió tonna műanyaghulladék keletkezik, ennek 42,1 százalékát lerakják, 57,9 százalékát hasznosítják, így lenne létjogosultsága a komposztálás során lebomló csomagolóanyagnak. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
A Lidl bemutatta tizedik, jubileumi szakácskönyvét
A Lidl bemutatta 10. szakácskönyvét, amely közel 4 millió megjelent…
Tovább olvasom >Magyar női vízilabda támogatója lett a Helia-D
Együttműködési megállapodást jelentett be a Helia-D és az UVSE Vízilabda…
Tovább olvasom >Kacsából és a libából nagyjából ilyenkor esszük meg az éves mennyiséget
Hazánkban a kacsa- és a libahús fogyasztása döntően az ünnepi…
Tovább olvasom >