Komoly tárgyalások zajlanak a vámháború lezárásáról

Szerző: Trademagazin Dátum: 2025. 05. 02. 11:46

Csak őszinte szándékkal lehet tárgyalni – így reagált a kínai kereskedelmi minisztérium arra a hírre, hogy az Egyesült Államok újra tárgyalásokat kezdeményezett a két ország közötti kereskedelmi konfliktus rendezésére. A pekingi álláspont egyértelmű: a párbeszéd feltétele a büntetővámok visszavonása – írja a Telex.

A kínai válasz arra az amerikai próbálkozásra érkezett, amelyet a Trump-adminisztráció tett az elmúlt hetekben a kereskedelmi kapcsolatok újratárgyalása érdekében. Bár Donald Trump nyilatkozatai szerint már folynak az egyeztetések Pekinggel, a kínai kormány eddig ezt következetesen cáfolta. A kínai állami média viszont most először számolt be arról, hogy az amerikai fél több csatornán is megkereste Kínát – ez akár Peking tárgyalási hajlandóságának első jele is lehet.

Tárgyalnának – de nem bármi áron

A kínai kereskedelmi minisztérium pénteki közleménye megerősítette:

„Kína álláspontja világos: nem akarunk harcolni, de nem is félünk tőle. Ha harcolni kell, a végsőkig kitartunk; ha tárgyalni, az ajtónk nyitva áll.”

Ugyanakkor hozzátették: a konstruktív párbeszédnek előfeltétele, hogy Washington visszavonja az egyoldalúan kivetett büntetővámokat. Peking jelenleg vizsgálja az amerikai megkereséseket, de konkrét tárgyalási időpontról egyelőre nem döntött.

Vámháború újratöltve

Donald Trump már elnökségének első ciklusában is keményvonalas kereskedelmi politikát folytatott Kínával szemben, 2025 tavaszán azonban újabb frontokat nyitott: április 2-án gyakorlatilag a világ szinte minden országával szemben új vámokat jelentett be. A bejelentést követően a tőzsdék megroppantak, így Trump rövid időn belül kénytelen volt visszakozni, és a legtöbb ország esetében 90 napra felfüggesztette az intézkedéseket.

Kína azonban kivétel maradt. A két ország kölcsönösen emelte a vámokat: az USA oldalán ez 145%-os vámkulcsot jelentett bizonyos kínai termékekre, míg Peking 125%-os ellenlépésekkel válaszolt. A vámháború már most is érezteti hatását: az amerikai gazdaság 0,3 százalékos visszaesést szenvedett el az idei év első negyedévében.

Kinek kedvez a feszültség?

A jelenlegi helyzet egyik fél számára sem kedvező. Az Egyesült Államok globális befolyása csökken, miközben a kínai export is megtorpant. Egy újabb kereskedelmi háború beláthatatlan következményekkel járna a globális ellátási láncokra és a világpiac stabilitására nézve. A kérdés most az, hogy az Egyesült Államok hajlandó-e valóban kompromisszumot kötni, vagy csupán taktikai gesztusként használja a tárgyalási szándék hangoztatását.

Kapcsolódó cikkeink