Komoly gondok vannak a Balaton vizével
A Balaton vize elérte a 30 Celsius-fokot, ami jelenleg még nem okoz gondot a tó élővilágának, de hosszú távon komoly problémákat okozhat – mondta Boros Gergely, a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet tudományos főmunkatársa az InfoRádióban. A Balaton különböző régióiban eltérő a vízhőmérséklet, a sekélyebb részek gyorsabban melegszenek, míg a mélyebb területeken a hőmérséklet-emelkedés kevésbé érvényesül. A Balatoni Limnológiai Kutatóintézet mérései is megerősítik, hogy a tó vize jelenleg 28-30 Celsius-fok között mozog.

Jelenleg még azon a határon belül vagyunk, amit a balatoni halállomány tolerálni képes
Bár a korábbi években is előfordultak hasonlóan magas vízhőmérsékletek, a mostani szint egyértelműen szokatlanul magasnak számít. A jó hír azonban, hogy egyelőre nem tapasztalhatóak extrém körülmények az élővilágra nézve. Nem jelentettek szokatlan algaburjánzást vagy halpusztulást, és az algaösszetételben sem alakult ki aggodalomra okot adó változás.
Mindazonáltal Boros Gergely figyelmeztetett, hogy a helyzet könnyen változhat. A jelenlegi vízhőmérséklet még a balatoni halállomány toleranciáján belül van, de a további emelkedés csökkentheti az oxigén oldódási képességét a vízben, ami megterheli az élőlények szervezetét. Egy bizonyos hőmérséklet fölött pedig a halak táplálkozási hajlandósága is csökkenhet.
A szakember hangsúlyozta, hogy nem csak a magas vízhőmérséklet jelent problémát, hanem a hosszú szélcsendes időszakok is. A Balaton vízének időszakos átkeveredése elengedhetetlen ahhoz, hogy az alsóbb vízrétegekbe, az üledékhez, oxigénben gazdag víz jusson. Ennek hiánya tápanyag-felszabadulást idézhet elő az üledékből, ami beindíthatja az algák tömegburjánzását.
A Balaton vízhőmérséklete jelenleg 30 Celsius-fok körül van, ami egyelőre nem okoz problémát, de hosszú távon veszélyeket rejt. A Balatoni Limnológiai Kutatóintézet folyamatosan figyelemmel kíséri a tó állapotát, hogy időben észleljék a változásokat és megelőző intézkedéseket tehessenek az élővilág védelme érdekében. A helyzet alakulása nagymértékben függ a következő napok és hetek időjárásától, különösen a szélviszonyoktól és a csapadék mennyiségétől.
Kapcsolódó cikkeink
Kishajós megállópont-hálózat létesül a Balaton déli partján
Dél-Balatoni Vízi Kör néven hat állomásból álló kishajós megállópont-hálózat létesül…
Tovább olvasom >A Balaton és a kékszőlő
„A fogyasztók manapság a nagyon magas minőségű, könnyedebb vörösborokat keresik,…
Tovább olvasom >Új képzéssorozat a balatoni turizmusért: gyakorlatközpontú tréningek Keszthelyen
A balatoni turizmus fejlődésének egyik kulcsa a szolgáltatók versenyképességének növelése…
Tovább olvasom >További cikkeink
Szétzilált piac, bizonytalan jövő – súlyos következményekkel járhat a ragadós száj- és körömfájás-járvány
Miközben a hatóságok versenyt futnak az idővel, hogy megfékezzék a…
Tovább olvasom >Ma is megbéníthatja az európai turizmust egy vulkán?
Tizenöt évvel az izlandi Eyjafjallajökull vulkán 2010-es kitörése után, amely…
Tovább olvasom >Kiderült, melyik a reklámpiac legerősebb hónapja
Továbbra is a november a legerősebb hónap a reklámpiacon –…
Tovább olvasom >