KKV-stratégiák és ipari ingatlanpiaci válaszok 2025-ben

Szerző: Trademagazin Dátum: 2025. 05. 19. 10:47

A hazai kis- és középvállalkozások (KKV) kihívásokkal teli gazdasági környezetben próbálnak helytállni – infláció, finanszírozási akadályok és beruházási kényszer között egyensúlyozva. A május 15-én megrendezett HAD Ingatlan Üzleti Brunch ezekre a kérdésekre keresett gyakorlati válaszokat az Ipar Napjai kiállításon. A rendezvényt szervező RaktárAD az eseményen jelentette be új projektjeit, amelyek célzottan a KKV-k igényeire reagálnak.

Gazdasági turbulencia: hol tartanak a KKV-k?

Az elmúlt évtized 80%-os hazai inflációja – amely jócskán meghaladja az uniós átlagot – alaposan megtépázta a mikro- és kisvállalkozásokat. Bár a vállalkozások száma nőtt, a valódi termelékenységnövekedés főként a tőkeerősebb középvállalatoknál jelent meg. A mikro- és egyszemélyes cégek sokszor a finanszírozásból is kiszorulnak, mivel nem felelnek meg a bankok hitelképességi követelményeinek.

Finanszírozás helyett megélhetési kényszer

Kovács János (BKIK) szerint a jelenlegi támogatási rendszer aránytalansága tovább mélyíti a szakadékot a multinacionális cégek és a hazai KKV-k között. A vállalkozások többségénél ráadásul hiányzik a stratégiai tervezés, a digitális jelenlét, és gyakran alapvető kompetenciák is. A Demján Sándor Program e helyzetet kívánja orvosolni, közösségi és finanszírozási eszközöket kínálva a legkisebbek számára.

Ipari ingatlan: kivárás helyett fókuszváltás

Micskei Mariann (Goodwill Energy Zrt.) arról beszélt, hogy az infláció és a piaci bizonytalanság miatt elmaradnak a nagy fejlesztések – helyettük jellemző a meglévő bérleti szerződések hosszabbítása. Az energiahatékonyságban rejlő lehetőségeket sokan még nem aknázzák ki, de a fenntarthatóbb üzemeltetési formák (pl. PPA) iránti érdeklődés nő.

Új típusú raktármegoldások

A RaktárAD olyan újgenerációs ipari társasházakat fejleszt, amelyek célja, hogy korszerű, de megfizethető megoldást kínáljanak a KKV-k számára. Az inkubátorház-jellegű koncepció egyszerre biztosít infrastrukturális hátteret és kapcsolódást szakmai szervezetekhez (pl. BKIK, VOSZ).

Hadnagy Ernő, a HAD Group elnöke bejelentette: Alsónémedi és Vecsés után Nagytarcsa és Bag következik, de stratégiai nyitást kezdeményeznek Dunakeszi és Budaörs térsége felé is.

Hol érdemes telephelyet keresni 2025-ben?

Heim Dávid (Otthon Centrum) szerint továbbra is Budapest és környéke, valamint az autópályakapcsolatos nagyvárosok – Debrecen, Szeged, Nyíregyháza – a legaktívabbak. Ezek a helyszínek hosszú távon is jó megtérülést kínálnak, különösen a lokációra optimalizált saját használatú csarnokok esetében.

Szektorok mozgásban

A bérleti piacon idén eddig főleg szerződéshosszabbításokat láttunk – mondta Kalmár Milla (108 Real Estate). A tranzakciók főszereplői az FMCG, az egészségmegőrzéshez kapcsolódó cégek, valamint az elektromobilitási vállalkozások. Az autóipari gyártók egy része – például a BYD vagy akkumulátorüzemek – a korábban várt bővítéseket visszafogta, de a kereslet továbbra is élénk.

Ipari ingatlan: hosszú távú értékmegőrzés

A lakóingatlanok 300%-os drágulásával szemben az ipari ingatlanok 200%-os értéknövekedést mutattak az elmúlt évtizedben, miközben alacsonyabb karbantartási költség és jobb bérleti hozam jellemzi őket.

A RaktárAD célja, hogy a stratégiai terjeszkedés révén ne csak ingatlant, hanem fejlődési platformot kínáljon a hazai kis- és középvállalkozások számára.

Címkék: ,

Kapcsolódó cikkeink