Kizsákmányolt munkások, luxusmárkák – sötét árnyék vetül a divatipar profitjára
A világ ruházati szektora mára billió dolláros üzletté nőtte ki magát, de a csillogó felszín mögött súlyos emberi jogi és szociális visszásságok húzódnak. A Clean Clothes Campaign (CCC) friss jelentése szerint a globális divatipart hajtó 60 milliós munkaerő döntő része továbbra is méltatlan körülmények között dolgozik, miközben a szektor nyeresége évről évre új rekordokat dönt.
Egy póló ára: 29 euró, ebből a munkásnak 18 cent jut
A CCC elemzése lebontotta, hogy egy Európában 29 euróért eladott pólóból hogyan oszlik meg a bevétel: a bangladesi gyári munkás ebből mindössze 0,18 eurót kap kézhez, vagyis a végső ár kevesebb mint 1 százalékát. A legnagyobb szelet a kiskereskedelmi láncoké (közel 60%), majd a márkanyereség (12%), az anyagköltségek (12%) és a szállítás (8%) következnek. A gyár – a munkásain kívül – alig 4 százalékot tud realizálni nyereségként.
Évi 54 ezer forint a válogatott mezért – 1 font órabér a gyárban
Sokkoló példa az angol válogatott 2022-es VB-mezbotránya: a 115 fontos (54 200 Ft) felsőket Thaiföldön gyártották, ahol az órabér mindössze 1 font volt. A dolgozók heti 60 órát dolgoztak, gyakran telefonhasználat nélkül, teljes kontroll alatt.
Gyermekmunkások a beszállítói láncban
Az ENSZ és az UNICEF adatai alapján világszerte mintegy 152 millió gyermek dolgozik – közülük közel a fele 5–11 éves. A textil- és autóipar különösen érintett: Indiában 30 millióra becsülik a kizsákmányolt gyerekek számát. Bár az ESG-szabályozás és az európai átvilágítási kötelezettségek szigorodása némileg javított a helyzeten, még mindig tömegesen fordul elő, hogy a nagy márkák nem tudják igazolni: beszállítóik minden munkása legalább minimálbért keres.
Kivonulás Mianmarból – későn jött etikai fordulat?
A katonai junta jogsértései miatt 2025-ig több nemzetközi vállalat – köztük a Lidl, az Aldi, a C&A, a Tesco, a Mango, a Primark, az Inditex és a H&M – is bejelentette kivonulását Mianmarból. A döntések mögött egyre nagyobb szerepet játszik a reputációs kockázat: a kényszermunka, gyermekmunka és emberi jogi visszaélések komoly márkakárosító tényezővé váltak.
Tudatosabb fogyasztás – reménysugár a fenntarthatóság felé?
Bár a helyzet súlyos, a fogyasztói szokásokban már érzékelhetők pozitív változások. A Vaayu klímatechnológiai startup adatai szerint 2023-ban a használt ruhák online vásárlása 679 kilotonna CO₂-kibocsátást spórolt meg – ez 512 ezer London–Los Angeles repülőúttal egyenértékű. A vásárlók 72%-a kevesebb ruhát vesz, és egyre többen vigyáznak a ruháikra, hogy azokat később továbbértékesíthessék.
A divatipar előtt álló kérdés: lehet-e etikusan profitot termelni?
Az ENSZ emberi jogi alapelvei világosan fogalmaznak: minden vállalatnak felelősséget kell vállalnia beszállítói láncáért. A CCC jelentése szerint azonban jelenleg egyetlen nagyobb márka sem tudja garantálni, hogy minden munkavállalója tisztességes bért kap. A globális márkák előtt tehát továbbra is adott a kérdés: hogyan lehet fenntartható módon, tisztességes körülmények között működtetni a világ egyik legjövedelmezőbb iparágát?
Kapcsolódó cikkeink
Nem a piac vezérli elsősorban a zöld vállalati döntéseket itthon
A hazai vállalatok fenntarthatósági stratégiáit és beruházásait legerősebben nem piaci…
Tovább olvasom >Európa éléskamrája sivataggá válhat
Spanyolország mára Európa vezető zöldség- és gyümölcstermelője lett, de agrársikereit…
Tovább olvasom >K&H fenntarthatósági index: több a jó szándék, de a tettek még váratnak magukra
A 300 millió forintnál nagyobb árbevételű hazai vállalatok körében végzett…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >