Kivonul a Revolut Magyarországról?
Bár nem kötelezhetők egyértelműen az új ATM-ek telepítésére, a neobankok mozgásterét szűkítheti a hazai szabályozás. Ha pedig csökken a versenyelőny, nem kizárt a kivonulás sem – mutat rá az InfoStart cikke.
A készpénzhasználat alkotmányos jogának megerősítésére hivatkozva újabb terhet róttak a bankszektorra: országszerte kétezer új ATM telepítésére köteleznék a szereplőket, miközben csökkenteniük kell az ügyfelekre hárított költségeket is. A többmilliárd forintos bevételkieséssel járó intézkedés kapcsán felmerült a kérdés: részt kell-e venniük ebben a kampányban a fintech cégeknek is?
Jogilag nem egyértelmű, üzletileg nem kifizetődő
Kovács Levente, a Magyar Bankszövetség főtitkára az Economx cikke szerint emlékeztetett, hogy a Magyar Nemzeti Bank bankjegyrendelete értelmében a fintech cégekre is vonatkozhat a kötelezettség. Ugyanakkor – mint azt Horváth Balázs, a RowanHill Digital vezetője kiemelte – a neobankok, mint például a Revolut vagy a Wise, jellemzően más EU-s tagállamban bejegyzett cégek, így uniós engedély alapján nyújtanak szolgáltatásokat Magyarországon. Ez alapján nem egyértelműen vonhatók be a magyarországi kötelezettségekbe.
A szakértő hangsúlyozta: ezek a szereplők alapvetően digitális ökoszisztémában gondolkodnak, amelybe nem illeszkedik a fizikai ATM-hálózat építése. Ugyanakkor – tette hozzá – ha az üzleti érdek úgy kívánja, alkalmazkodnak: a Revolut például több más uniós országban már belépett a fizikai jelenlét terébe.
Jó kapcsolatot akarnak a jegybankokkal
A fintech cégek számára kulcsfontosságú a jó viszony fenntartása a nemzeti bankokkal, mivel egy esetleges fogyasztóvédelmi fellépés vagy kommunikációs konfrontáció jelentős kockázatot hordozhat. Ugyanakkor döntéseiket végső soron a költség-haszon elv mentén hozzák meg – ha egy intézkedés veszélyezteti az árpozíciójukat és így a versenyelőnyüket, a kivonulás is opció lehet.
„Ha olyan költségvállalást kényszerítenek a fintech szereplőkre, ami a szolgáltatásuk árainak emeléséhez vezet, akkor a versenyelőny bukása miatt akár ki is vonulhatnak”
– mondta Horváth Balázs.
Nem a magyar piacra épültek
A Revolut és a hozzá hasonló neobankok nem a magyar piacra fejlesztik termékeiket – a hazai felhasználók azt a szolgáltatáscsomagot kapják, amely már más piacokon bevált. Ennek ellenére alkalmazkodnak a helyi szabályozáshoz, például a Revolut már fizeti az itthoni tranzakciós illetéket is, amelyet beépített az árképzésébe.
A szakértő szerint azonban ha az új szabályozások jelentős többletterhet rónak a szereplőkre, az árazási mozgásterük csökkenhet, és ez akár a szolgáltatások minőségére, akár a jelenlétükre is hatással lehet.
A verseny mozgatja a fejlődést
Horváth Balázs szerint a fintech cégek jelenléte pozitív hatással van a magyar bankszektorra: serkentik a digitalizációt, gyorsítják a mobilbanki alkalmazások fejlődését, és újfajta ügyfélélményt hoznak be a piacra. A kérdés már csak az, hogy a szabályozói környezet hogyan kezeli ezeket a szereplőket – partnerként vagy teherbíró szereplőként.
Kapcsolódó cikkeink
Revolut: szünetelnek a kriptoszolgáltatások Magyarországon
A Revolut ideiglenesen felfüggeszti kriptoszolgáltatásait Magyarországon – értesültünk több felhasználótól.…
Tovább olvasom >Célkeresztben a Revolut, de a magyar fintechek a járulékos veszteségek – újabb csapás a hazai innovációra
A pénzügyi tranzakciós illeték szabályainak módosítása váratlan következményekkel jár: miközben…
Tovább olvasom >K&H: pár ezer forinttal elkerülhető az anyagi csőd
Az utazás tervezésekor sokan csak a szállásra és a programokra…
Tovább olvasom >További cikkeink
Most akár 20%-kal olcsóbban szerezhetők be a magyar lecsó alapanyagai a PENNY-ben
A nyári szezon kihagyhatatlan kedvence a friss, házias lecsó, amelyhez…
Tovább olvasom >Mitől tízszereződhet meg egy-egy bor ára?
Kevesebben vannak világszerte, mint ahány ember járt az űrben, számuk…
Tovább olvasom >Rekordszinten a vállalatvezetők elköteleződése a fenntarthatóság iránt
A K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai szerint a vállalatvezetők hozzáállása…
Tovább olvasom >