Kiváló az almatermés egész Európában
Mindenféle almából sok termett idén Európában. Nemcsak a tavalyi, fagykáros évjárat eredményeit múlja felül az idei termés, hanem a több éves átlagot is – írja az agrarszektor.hu. Aminek a termelők nem örültek, az a fogyasztóknak jó hír lehet. Gőzerővel folyik az ipari alma feldolgozása, így hamarosan elárasztják a boltokat a – vélhetően – olcsóbb almalevek.
Egész Európában kiugróan jó az almatermés, az unió területén 13 millió tonna várható ebből a gyümölcsből. Magyarországon is 20-25 százalékkal több az alma idén, mint tavaly volt, eléri a 700 ezer tonnát. A termés várhatóan harmada ipari feldolgozásra kerül. Hollandiában csaknem 40 százalékkal több almát szüretelnek most: a tavalyi 215 ezer tonna után idén 300 ezer tonnára számítanak. A legnagyobb kiugrást – mintegy 70 százalékos bővülést – azonban éppen Európa legnagyobb almatermelője produkálja: Lengyelországban a tavalyi, fagyokkal tarkított év 2,65 millió tonnás eredménye után idén több mint 4,5 millió tonna almát takaríthatnak be a termelők.
Németországban is olyan mennyiségben érkezik a gyümölcs, hogy a léüzemekben a napi limitet súrolja a fogadható mennyiség – adta hírül a német gyümölcslégyártók szövetsége. A 360 gyümölcsfeldolgozó csúcsra járatva dolgozik. Az idei termésnek nagyon örülnek a németek, ugyanis a tavalyi gyenge évjárat miatt mostanra csaknem kiürült az összesen 700 millió liter gyümölcslé fogadására képes tartálykapacitás. A mintegy 1,1 millió tonnára várt léalma betakarítása augusztus közepén kezdődött Németországban, a feldolgozása pedig most éri el a csúcspontját.
Ez áll a 13 forintos alma hátterében: Nagyon elbaltáztuk!Ez áll a 13 forintos alma hátterében: Nagyon elbaltáztuk!Az általánosan jó termés miatt idén a hazai termelők is „almaháborúra” kényszerültek. A tapasztalatok alapján az olcsón beszerezhető ipari almával legkevésbé a fogyasztók nyernek, az alapanyagon nyerhető árkülönbözet részint a feldolgozóknál, de leginkább a kereskedőknél landol. (agrarszektor.hu)
Kapcsolódó cikkeink
A mesterséges vízpótlás a táj természetes alkalmazkodóképességét segíti
A klímaváltozás miatt elkerülhetetlenül szükséges mesterséges vízpótlás a táj természetes…
Tovább olvasom >Agrárminisztérium: rendkívüli segítséghez jutnak a súlyos tavaszi fagykárt szenvedett szőlő- és gyümölcstermelők
Az idén több hullámban érkező tavaszi fagy súlyos károkat okozott…
Tovább olvasom >Új támogatások segítik a hazai halgazdálkodás és akvakultúra fejlesztését
Két új pályázati felhívás összesen több mint 8 milliárd forint…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy áremelési hullám várható a kereskedelemben
2025 első felében általánosan csökkenő áremelési szándékokat tapasztalt a GKI…
Tovább olvasom >Az infláció az eurózónában 2 százalékra, az EU-ban 2,3 százalékra gyorsult éves szinten
Gyorsult az infláció növekedése az euróövezetben és az Európai Unióban…
Tovább olvasom >Új lendület a vidéki vállalkozásoknak: kamatmentes hitellel segít a kormány
Július 15-től új lehetőséggel bővült a KKV Technológia Plusz Hitelprogram:…
Tovább olvasom >