Kiválasztották 2013 külügyminiszteri borait
Hét magyar bor nyerte el a 2013-as év külügyminiszteri bora címet. Mint a csütörtöki budapesti eredményhirdetésen bejelentették, a megmérettetés legjobb tételei képviselik majd a magyar borkultúrát a Külügyminisztérium hazai és nemzetközi rendezvényein.
A tárca fontos feladatának érzi, hogy Magyarország jó hírét erősítse külföldön, ennek egyik legjobb eszköze a kiváló magyar borok bemutatása a diplomáciai rendezvényeken – mondta el az eredményhirdetésen a külügyminiszter.
Martonyi János hangsúlyozta: a magyar bor lassan visszaszerzi régi hírnevét, fontos azonban, hogy a hazai bortermelők ne mennyiségben, hanem minőségben igyekezzenek versenyre kelni a nemzetközi mezőnnyel.
A pezsgők közül a Garamvári Szőlőbirtok 2005-ös Prestige Brut cuvée-je nyerte el a miniszter bora címet, a könnyű fehérborok kategóriában Csetvei Krisztina Kő-Papír-Olló 2011-es somlói olaszrizlingje lett a legjobb, míg a testes fehérborok közül a Szeremley Borgazdaság 2009-es kéknyelűjét választotta a zsűri.
Rosé kategóriában egy nevezett tétel sem kapta meg a címet, a könnyű vörösbor kategória legjobbjának az Eszterbauer Pincészet 2011-es Nagyapám kadarkája bizonyult, míg a testes vörösek közül Tiffán Ede és Zsolt Ördögárok-dűlőből származó 2008-as Elysium merlot-jának jutott az elismerés. A késői szüretelésű tételek közül a zsűri választása Demeter Zoltán 2004-es Főborára (furmint-hárslevelű házasítás), míg az aszúk közül a Royal Tokaji 2006-os Mézes-Mály hatputtonyosára esett.
„Mind a hét bor tökéletesen megfelel a kívánalmaknak” – hangsúlyozta az MTI-nek adott interjújában Martonyi János, aki kiemelte a nagyszerűen teljesítő magyar fajtákat. „A hungarikumnak számító kéknyelűből a világ egyik legjobb fehérbora készül, ha jól csinálják. Ez az egyik személyes kedvencem” – árulta el.
A külügyminiszter emlékeztetett arra is, hogy ifjúkorában a kadarka még olcsó tömegbornak számított, mára azonban különleges minőségű tételek is készülnek a szőlőfajtából. Tiffánéké ma az egyik legjobb magyar vörösbor a mára nemzetközi szinten is igen erős mezőnyből, Tokaj pedig a világ élmezőnyéhez tartozik – hangsúlyozta a diplomata.
Gál Helga, a minisztérium bor- és gasztronómiai tanácsadója az MTI-nek elmondta, hogy második alkalommal választottak hasonló eljárással miniszteri borokat. A zsűri döntésébe sem Martonyi János, sem Gál Helga vagy a tárca egyéb képviselője nem szólt bele, a tanácsadó azonban úgy vélte, rendkívül erős mezőny állt össze.
„Mészáros Gabriellával, a zsűri elnökével némileg hiányoltuk a nevezett borok közül a jó bikavéreket, ahogy kékoportóból és kékfrankosból is kevés erős tétel érkezett” – tette hozzá a szakember, kivételként megemlítve azonban Garger Imre vaskeresztesi és Karner Gábor Vitézföldi (mátrai) kékfrankosát.
A miniszteri borokkal együtt a bíráló mintegy negyven tételt választott ki, amelyek 2013-ban a hazai diplomáciai rendezvényeken és a külképviseleteken reprezentálják a magyar borkultúrát. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Sok sót tartalmaznak és drágák az új generációs növényi alapú húsok
Míg a növényi alapú húshelyettesítők nagy többsége a hússal szemben…
Tovább olvasom >A baby boomerek jelentik a növekedés kulcsát az öregedésgátló bőrápoló termékek piacán
A Baby Boomer generáció növekvő érdeklődése az egészséges öregedés iránt…
Tovább olvasom >A versenyfenyegetettséget elemzi a dunnhumby és a Placer.ai új AI-alapú eszköze
Új AI-eszközt alkotott a dunnhumby és a Placer.ai, amely képes a…
Tovább olvasom >