Kiterjesztené a biszfenoltartalom-korlátozást a ruhaneműkre a Tudatos Vásárlók Egyesülete
Kiterjesztené a biszfenoltartalom-korlátozást a ruhaneműkre a Tudatos Vásárlók Egyesülete – közölte a szervezet az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében.
Az egyesület, amely uniós szinten szeretné elérni, hogy a fogyasztási cikkekbe ne kerülhessenek mérgező anyagok, a ToxFree LIFE for All nemzetközi projekt keretében vizsgálatot végzett, amely veszélyes, hormonkárosító biszfenol vegyületeket mutatott ki ruhaneműkben.
A közleményben ismertetik: a biszfenol vegyületcsalád az egyik legnagyobb mennyiségben gyártott vegyszer a világon. Leggyakrabban polikarbonát műanyagok és gyanták összetevője, de adalékanyagként is alkalmazzák.
A biszfenol A-ról számos kutatás bizonyította, hogy már egész alacsony dózisban is felboríthatja a hormonrendszer működését, ezzel károsan befolyásolhatja a növekedést, a sejtregenerálódást, a magzati fejlődést, az energiaszintet
– mutat rá az egyesület.
A biszfenolokat színrögzítőként alkalmazzák a textíliákban is. Világszerte a műszálas poliamid textilek 80 százaléka színtartósító kezelést kap, hasonlóképpen például a spandex és az elasztán termékek. A színtartósító keverékek tartalmaznak biszfenol S-t és biszfenol F-et, amelyek a termékekben maradványként elkerülhetetlenül jelen vannak – emelik ki.
A Tudatos Vásárlók Egyesülete arra vállalkozott, hogy felméri a biszfenoltartalmat olyan termékben, amelyet mindenki használ, és amely egész nap érintkezik az ember bőrével: az alsóneműkben.
A tesztet egy akkreditált nemzetközi laboratóriumban végezték, a vizsgálat során 166 féle alsóneműt teszteltek, ezekből valamivel több mint 100 könnyen elérhető és kapható Magyarországon is.
Az eredmény szerint a tesztelt alsóneműk 30 százaléka tartalmazott biszfenolokat. Az összes minta 10 százaléka mutatott az emberi egészség védelmére meghatározott maximális mennyiséget bőven meghaladó biszfenol tartalmat, átlagosan kilogrammonként 11 milligrammot.
A nőknek szánt termékek 17 százaléka nagy mennyiségű biszfenolt tartalmazott.
A közleményben megállapítják: ezek az alsóneműk túlnyomórészt szintetikus anyagból készültek, eszerint a műszálas alsóneműk növelik a biszfenolnak való kitettség kockázatát. A gyártó vagy a vásárlás helye, illetve a szín nem számított – jegyezték meg.
Az Európai Unió LIFE programja által finanszírozott ToxFree LIFE for All projekt célja az egészség és a környezet védelme a mindennapi fogyasztási cikkekben lévő káros vegyi anyagok kockázatai ellen.
A projektet a Tudatos Vásárlók Egyesülete vezeti szlovéniai, csehországi és osztrák fogyasztói szervezetekkel együttműködve. Az öt partnerszervezet közösen tesztel, egyeztet döntéshozókkal, kampányokat indít és a fogyasztókat segítő oktatási programokat hoz létre.
Kapcsolódó cikkeink
Tofukat tesztelt a Tudatos Vásárlók Egyesülete
A Tudatos Vásárlók Egyesülete a nemzetközi együttműködés keretében, cseh partnerekkel…
Tovább olvasom >Egyre több a környezetbarát tisztítószer, és egyre népszerűbbek
A környezetbarát tisztítószerek kínálata folyamatosan nő, és a vásárlók is…
Tovább olvasom >Évi 30,5 kilogramm műanyag csomagolási hulladék jut egy magyarra
Statisztikai adatok szerint Európában az összes műanyag-felhasználás 40 százalékát csomagolásra…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >Fenntartható csomagolás: fókuszban az újrahasznosítás és a körforgásos gazdaság
A csomagolás az ellátási lánc egyik kulcseleme, ahol a fenntarthatóság…
Tovább olvasom >