Kitart az árstop: az olcsó benzin mellé jön a csődhullám?
Február 15-ig tartott az üzemanyagárak befagyasztása, mai beszédében Orbán Viktor miniszterelnök bejelentette, hogy ezt 3 hónappal hosszabbítják. Mit hoz a bejelentés?
További 3 hónappal meghosszabbítjuk az üzemanyagok árának befagyasztását – jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök az évértékelő beszédében. Ezzel május 15-ig meghosszabbítják a befagyasztást, 480 forint lesz addig az üzemanyag.
Az üzemanyagárak befagyasztásának meghosszabbítására a kormányzat értékelése szerint a magas infláció miatt van szükség. Januárban 7,9%-kal nőttek a fogyasztói árak Magyarországon, ilyen magas inflációra senki sem számított. A járműüzemanyagok ára 22,5%-kal lett magasabb egy év alatt. Az árstop ugyan az infláció szempontjából kedvező, a kutak számára rossz hír.
Literenként ugyanis akár már 40-60 forint is lehet az üzemanyagon elszenvedett vesztesége egy-egy magyarországi töltőállomásnak a Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára szerint. Ha követnénk az olaj világpiaci árát, akkor 520-540 forint körül alakulna a benzinár a hatósági ár nélkül – vélte a napokban Gárd Ottó. A valós piaci ár tehát 15-20 százalékkal lenne magasabb a hatósági árnál, ezt a kereskedők szenvedik el, a fogyasztók pedig ennyivel kevesebbet fizetnek a tankolásért.
Volt, aki már az előző 3 hónapos stopot sem bírta. A hatósági árak miatt a múlt héten három töltőállomás kényszerült bezárásra. Ez a trend pedig folytatódhat, amennyiben a kőolaj ára a jövőben is emelkedik – írta a holtankoljak.hu. „Kútbezárások jöhetnek az emelkedő üzemanyagárak miatt” – így vélekedett a hónapban korábban a Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára is.
„Minden nappal nő a kockázata és az esélye annak, hogy töltőállomások bezárására kényszerülnek a vállalkozások. Elsősorban a kisvállalkozások azok, melyek sokkal kevésbé képesek azokat a veszteségeket állni és tolerálni, amit az egyre emelkedő üzemanyagárak mellett a hatósági ár alkalmazása jelent”
– figyelmeztetett Grád Ottó.
A Portfolio cikkének folytatása itt olvasható…
Kapcsolódó cikkeink
Ez vezethet a gazdaság bővüléséhez 2025-ben
Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány legfrissebb elemzése szerint Magyarország gazdasági teljesítménye…
Tovább olvasom >GKI elemzés: Lemaradó export, leszakadó munkatermelékenység
A visegrádi országok alapvetően export vezérelt, nyitott gazdaságok. Ezt jól…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 5,3 százalékkal mérséklődött 2024 decemberében
Az ipari termelés volumene 2024 decemberében 5,3, munkanaphatástól megtisztítva 6,4…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >