Kisebb jelölési hiányosságokat talált a Nébih a száraz kutyatápoknál
A Magyarországon kapható száraz kutyatápokat csak kisebb, jelölési hibák jellemzik, az eledelek az állatok egészségét veszélyeztető anyagoktól mentesek és az olcsóbb árkategóriájú termékek között is vannak kiváló minőségűek – derült ki a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) legújabb terméktesztjén, amelyben 41, felnőtt kutyáknak szánt teljes értékű száraz kutyaeledelt ellenőriztek.
A hatóság MTI-hez eljuttatott szerdai közleménye szerint a vizsgált kutyatápok mintegy ötödénél találtak kisebb jelölési hiányosságot a szakemberek, míg a címkén feltüntetett összetevők – nyersfehérje, nyersrost, nyersolaj és -zsírok, illetve a nyershamu százalékos mennyisége – vizsgálatakor 16 tételnél találtak valamilyen hibát.
A legtöbb probléma a nyersrost tartalommal akadt: a laboratóriumban mért eredmények többnyire magasabb értéket mutattak, mint amit a gyártó garantált.
A termékteszt szerint a kötelező információkon túl az előállítók gyakran önkéntes címkézési adatokat, mint a garantált makroelem, garantált vagy hozzáadott nyomelem és vitamin tartalom is feltüntetnek a csomagoláson. A makroelem – nátrium, kalcium, foszfor – vállalásoknál az érintett 14 kutyatáp felénél, míg a nyomelemek – réz, vas, mangán, cink, szelén – esetében a 28 termék negyedénél mutattak ki a vállalttól eltérő értéket a laborvizsgálatok.
A közlemény szerint a vizsgálat pozitív tapasztalata, hogy egyetlen terméknél sem volt szükség súlyosabb szankció – például forgalomból való kivonás elrendelésére. Az ellenőrök értékelték a termékek csomagolását, ellenőrizték, hogy jelölésük megfelel-e a jogszabályi előírásoknak, valamint összevetették a címkén feltüntetett összetevők értékeit a laboratóriumi vizsgálatok eredményeivel.
A feltárt hiányosságok miatt az eljárások folyamatban vannak. A termékek rangsora és a vizsgálat részletes eredménye elérhető a Nébih honlapján. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
KSH: szeptemberben a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakához viszonyítva 1,7 százalékkal nőtt, az előző hónaphoz képest 1,4 százalékkal csökkent
Szeptemberben a kiskereskedelmi forgalom volumene a nyers és a naptárhatástól…
Tovább olvasom >Gyengén indult az ősz a kiskereskedelemben
Az előző havi, augusztusi adatokhoz viszonyítva nem indult jól az…
Tovább olvasom >Mesterséges intelligenciával szűri ki az Amazon a hibás termékeket szállítás előtt
Az Amazon „Project P. I.” modellje (a P. I. a private investigator, azaz…
Tovább olvasom >