Magazin: Kinek lehet édes élete?
Pataki János, a Magyar Cukrász Iparosok Országos Ipartestületének elnöke a cukrászszakmát is érintő, 2012-ben életbe lépő új vendéglátó-ipari törvénytől azt reméli, hogy csak olyan vendéglátóhelyek lesznek jogosultak a cukrászda elnevezés megtartására, amelyek mellett a süteményeket készítő műhely is működik – ez az intézkedés az elnök szerint a szakmán belül is találkozhat ellenállással.
Az ipartestület nyolc olyan süteményt tart számon, amelyet eredeti magyar ínyencségeknek tekintenek. Többek között ezek minőségének védelmében döntött úgy a testület vezetése, hogy tagokat delegál a Magyar Élelmiszerkönyv Bizottságba, és aktívan részt vesz annak munkájában. Pataki János elnök úgy véli, hogy ha sikerül a hungarikumtörvény végleges formáját megalkotni, cukrászsüteményeink közül először a legmagyarabbnak mondható dobostortát lenne indokolt a hungarikumok közé sorolni. Ez, valamint az ipartestület által tervezett további hasonló lépések alapos előkészítő munkát igényelnek, és nem utolsósorban egyeztetni kell őket a Pékszövetség képviselőivel is. A két szervezet már közös munkacsoportban próbál harcolni azért, hogy bejglit itthon csak bizonyos, annak megfelelő minőségét biztosító előírások betartásával lehessen készíteni, illetve forgalmazni.
Kérdésünkre Pataki János elmondta, hogy idén 25 pályázat érkezett az országtorta-versenyre, ám ebből mindössze 5 volt értékelhető. Az ezek közül kiválasztott, kecskeméti barackkal töltött kölestortát (képünkön) Zila László cukrászmester készítette, aki ma kétségkívül a szakma egyik leginnovatívabb képviselője. Magyarország idei születésnapi tortáját augusztus 20-tól az ország számos cukrászdájában folyamatosan árusítják.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
A csodálatos mandarin – A nap videója
Yoshihiro Okada „műveit” már ismerik olvasóink: néhány vágást ejt mandarinok héján,…
Tovább olvasom >Mit meg nem tesznek a frissességért! – A nap képe
A skandináv országokban kultusza van a friss élelmiszereknek – íme…
Tovább olvasom >