Kínai gazdaságélénkítés – a befektetők szem elől tévesztik a lényeget
Az alapanyagpiacokat övező hangulat szeptemberben döntő fordulatot vett, amikor Kína megemlített egy összehangolt monetáris és fiskális ösztönző intézkedéscsomagot. A Nemzeti Fejlesztési és Reformbizottság (NDRC) ezt követő, október 8-i sajtótájékoztatóján nem jelentettek be jelentős ösztönző intézkedéseket, emiatt a piacon később eladási hullám söpört végig. A közelmúlt kínai politikai eseménysorozatának fontos, az árupiacot érintő következményei vannak a Fidelity szerint.
A bejelentések a ciklusból kilógó időzítése, valamint a monetáris és fiskális ösztönzők összehangolása azt jelzik, hogy a központi kormányzat „bármi áron” felkiáltással igyekszik keresztülvinni az akaratát. Ennek ellenére nem valószínű, hogy az ösztönzőket páncélökölhöz hasonlatosan fogják bevetni, mivel a kormánynak kezelnie kell a kockázatokat és arra az esetre is tartalékolnia kell némi puskaport, ha a külső környezet kedvezőtlenebbé válik. A jelentős ösztönzőket amúgy sem egy NDRC-nyilatkozat formájában fogják nyilvánosságra hozni, ezért vélhetően türelemmel meg kell várnunk, amíg az Államtanács és a Pénzügyminisztérium további részleteit is közöl majd.
A piac némi kétkedéssel várja, hogy pontosan mit is jelent vajon az ösztönzés az árupiaci kereslet tekintetében − egyrészt, hogy elegendő lesz-e a kínai gazdaság makacs strukturális – főleg az ingatlanpiacot és a demográfiát érintő – problémáinak kezelésére, másrészt pedig hogy mekkora hatással lesznek az árupiacra ezek a múltbeli ingatlanpiaci reflációnál érezhetően fogyasztóközpontúbb ösztönző intézkedések.
„Egyetértünk szkepticizmus egyes elemeivel − a vasérc agresszív ralija alapján nem teljesen világos, hogy a döntéshozók tisztában voltak-e azzal, hogy az ingatlanpiacot támogató intézkedések strukturálisan kifejezetten az alacsonyabb kínálatot veszik célba. Valószínűbbnek tartjuk, hogy a kínai kormány a meglévő intézkedéseket fogja fokozni a kínai gépipari állomány és berendezések korszerűsítésére, valamint − ami a legfontosabb − a meglévő ösztönző csomag azon részeit fogja megduplázni, amelyek működnek − vagyis az átmeneti gazdaságra fog összpontosítani”
– teszi hozzá Al-Hilal István, a Fidelity International közép-kelet-európai vezetője.
Kína szakpolitikai bejelentései lényegében várhatóan az elmúlt két-három év során kibontakozott tendenciát fogják erősíteni, amikor is átalakultak a kínai nyersanyagok keresletét meghatározó mozgatórugók, és ennek következtében egymást váltották a nyertesek és a vesztesek. Ezt jól szemlélteti a Rio Tinto fém- és bányavállalatnak a 2023-as pénzügyi évről szóló eredménybeszámolója.
Kapcsolódó cikkeink
Bezárja sanghaji gyárát a Yakult, átszervezéssel erősítene Kínában
A japán Yakult Honsha Sanghajban működő gyárának bezárásával tenné versenyképesebbé…
Tovább olvasom >Fidelity Outlook 2025: Új utakon a részvények
Így 2025 felé közeledve kijelenthetjük, hogy a makro- és monetáris…
Tovább olvasom >Az AI-ban látják az értékesítés növelésének jövőjét a kínai kereskedők
A kínai e-kereskedelmi szektor egyre nagyobb mértékben alkalmazza a mesterséges…
Tovább olvasom >További cikkeink
Master Good, Nestlé Hungária, Tesco Magyarország az idei győztes sorrend
A Trade magazin idén másodszor hirdette meg a Karácsonyi tv-reklámok…
Tovább olvasom >Átadásra kerültek a CO-OP Star idei Ezüstfenyő és Ezüstcsillag díjai
Ahogy minden évben karácsony előtt, úgy idén is, december közepén…
Tovább olvasom >Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >