Kínában kezdett gyártani a magyar 77 Elektronika Csoport által alapított vállalat
Az első magyar gépipari beruházást valósította meg Kínában a száz százalékban hazai tulajdonban lévő, orvoselektronikai termékeket fejlesztő és gyártó 77 Elektronika Csoport. A high-tech cég közel 2 millió dolláros beruházás keretében alapított üzemében gyártja a jövőben a kínai piacra a LabUMat és UriSed automata vizeletvizsgáló berendezéseit. A 77 Medical Devices (Suzhou) Co., Ltd. névre keresztelt cégben az első évben 300 nagylabor gyártása a cél, de ez néhány éven belül akár 1000 darabra is felfuthat.
A magyar, családi tulajdonban lévő 77 Elektronika cégcsoportnak több mint 20 éves kapcsolata van Kínával: eddig is értékesítették a vizelet kiértékelésre szolgáló automata laborkészülékeit a távol-keleti országban. A mostani lépéssel azonban új szintre léptek, és – mivel a kínai kormány az ottani kórházakban a helyi orvostechnikai eszközök beszerzését preferálja – gyártóüzemet építettek Shanghai közelében, Kína egyik legmodernebb és legfejlettebb ipari központjában.
A kínai piac bővítése a cél
„A versenyképességünk megtartása érdekében léptünk, hiszen így kínai cégként, de saját márkanévvel, 77 logóval ellátott laborokat értékesítünk a világ egyik legnagyobb és legnépesebb országában. A szériagyártás már el is indult október 8-án”
– magyarázza az üzemalapítás okait Zettwitz Sándor, a 77 Elektronika Csoport tulajdonos-ügyvezetője.
A 77 Elektonika Csoport kizárólagos tulajdonában lévő 77 Medical Devices (Suzhou) Co., Ltd. jelenleg több mint 1000 m2 ipari területen működik, melyben a gyártás, a raktározás, és az irodai és egyéb kiszolgáló területek találhatók. A céget – egy Kínát jól ismerő, a nyelvet beszélő – magyar ügyvezető, Mohr Richárd igazgatja, a további munkatársak kínaiak.
A cég feladata a 77 Elektronika Csoporton belül a kínai piacra kerülő a LabUMat és UriSed berendezések gyártása, valamint a kapcsolódó fogyóeszközök forgalmazása: az első évben 300 vizeletelemző nagylabor gyártása a cél, de a tervek szerint ez néhány éven belül akár 1000 darabra is felfuthat, melyhez az automatizált gyártósoroknak köszönhetően mindössze 45-50 kínai munkatárs közreműködése lesz szükség.
„Tudomásom szerint az üzemünk működésével és a gyártás megkezdésével az első magyar gépipari beruházást valósíthattuk meg Kínában. A nyelv, a kínai előírások, az időeltolódás, a távolság, a különbségek a kulturális és az üzleti szokásokban egyaránt komoly kihívásokat jelentettek, de így is az első felmérő látogatást követően nagyjából egy év alatt sikerült elindítanunk a gyártást, amire rendkívül büszkék vagyunk”
– tette hozzá Zettwitz Sándor.
Nem az az első sikeres külföldi terjeszkedésük
A 77 Elektronika az 1986-os alapításakor csupán néhány fős vállalkozásnak indult, de a Zettwitz család irányításával mára egy több mint 900 főt foglalkoztató cégcsoporttá, a magyar egészségipar egyik legnagyobb zászlóshajójává nőtte ki magát.
A 77 Elektronika Csoport soha nem bízta a véletlenre a jövőjét: folyamatosan keresik az újabb piacokat, éves árbevételük mintegy 6-8 százalékát fordítják innovációra, és jól felfogott stratégiai érdekükből lépésről-lépésre bővültek.
A vizelet kiértékelésre szolgáló automata laborkészülékek gyártása a 2010-es évek közepére a vállalat forgalmának 82 százalékát biztosította, ezért a vállalatcsoport számára rendkívül fontossá vált, hogy a vizeletvizsgálókhoz használt fogyóeszközöket is saját maguk gyártsák, biztosítva ezzel a folyamatos ellátást.
A 77 Elektronika ezért 2021-ben úgy döntött, hogy felvásárolja a közel 100 főt foglalkoztató, világszerte 80 országba exportáló német Analyticon AG.-t. Ezzel a vásárlással a 77 Elektronika cégcsoport elérte stratégiai célját, hogy az összes egyszer használatos fogyóeszközt, mely az eladott gépeik működéséhez szükséges, saját kézbe vette.
2023 végén hasonló megfontolásból vásárolták meg a lemezipari technológiával foglalkozó balatonlellei Metal-Ware Kft.-t is, amely az automatáikhoz szükséges lemezalkatrészeket gyártja.
A budapesti és balatonfüredi gyárában több mint 120 fejlesztőmérnököt foglalkoztató 77 Elektronika Csoport exportjának döntő hányadát a UriSed technológián alapuló vizeletelemző automata rendszereinek értékesítése adja, ami jelentős világpiaci részesedést biztosít a cégnek. A legnagyobb felvevőpiacnak az EU, az Egyesült Államok, Brazília, Törökország, Chile, Szaúd-Arábia, valamint Banglades számít, de összesen közel 100 országba exportálnak.
Hazánkban a cég leginkább a Dcont® vércukormérő termékcsalád gyártójaként ismert.
Kapcsolódó cikkeink
Bezárja sanghaji gyárát a Yakult, átszervezéssel erősítene Kínában
A japán Yakult Honsha Sanghajban működő gyárának bezárásával tenné versenyképesebbé…
Tovább olvasom >Az AI-ban látják az értékesítés növelésének jövőjét a kínai kereskedők
A kínai e-kereskedelmi szektor egyre nagyobb mértékben alkalmazza a mesterséges…
Tovább olvasom >Egymilliárd dolláros iparággá válhat a közösségi kereskedelem 2028-ra
Egy új tanulmány szerint a közösségi kereskedelmi (social commerce) piac…
Tovább olvasom >További cikkeink
Master Good, Nestlé Hungária, Tesco Magyarország az idei győztes sorrend
A Trade magazin idén másodszor hirdette meg a Karácsonyi tv-reklámok…
Tovább olvasom >Átadásra kerültek a CO-OP Star idei Ezüstfenyő és Ezüstcsillag díjai
Ahogy minden évben karácsony előtt, úgy idén is, december közepén…
Tovább olvasom >Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >