Kimagasló volt a háromcsillagos szállodák teljesítménye január-szeptemberben
A háromcsillagos szállodák teljesítménye javult a legnagyobb mértékben országosan és Budapesten egyaránt az év első kilenc hónapjában – derül ki a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ) legfrissebb, MTI-hez eljuttatott elemzéséből.
A januártól szeptember végéig tartó időszak eredményeit értékelő elemzés szerint a háromcsillagos hotelek egy kiadható szobára jutó szobaárbevétele (REVPAR mutató) országosan 20,4 százalékkal múlta felül a tavalyit, 8306 forint volt, Budapesten 34,7 százalékkal 11 281 forintra emelkedett.
Az első három negyedévben kétszámjegyű növekedést értek el a magyarországi szállodák: a hotelek összes bruttó forgalma 16,8 százalékkal, a budapestieké 22 százalékkal, a vidékieké 12,1 százalékkal múlta felül a tavalyit.
Az elemzés szerint a szállodák bruttó szobaárbevétele 189,9 milliárd forintra nőtt, a szállodák összes bruttó forgalma 314 milliárd forintra emelkedett. A budapesti szállodák az első fél évben 24 százalékkal magasabb, 102,5 milliárd forint bruttó szobaárbevételt, és 155,42 milliárd forint összes bruttó forgalmat értek el, ez utóbbi 22 százalékos növekedés. A vidéki szállodák mutatói szintén kétszámjegyű növekedést értek el: az összes forgalom az első három negyedévben 12,1 százalékkal, a szobaárbevétel 12,7 százalékkal múlta felül a bázist, előbbi 158,8 milliárd forintra, utóbbi 87,3 milliárd forintra nőtt.
Felhívták a figyelmet arra is, hogy a vizsgált időszakban az országos összes szállodai forgalomnak 50,5 százaléka, a szobaár bevételnek 46 százaléka realizálódott a Budapesten kívüli szállodákban.
Január és szeptember között a kelet-közép-európai régióban vizsgált 5 főváros – Bécs, Budapest, Prága Pozsony, Varsó – között Budapest az egy kiadható szobára jutó szobaárbevétel (REVPAR mutató) alapján 67,6 euróval a 3. helyet érte el Bécs és Prága mögött.
A belföldi kereslet szempontjából fontos SZÉP-kártya forgalom a szállodákban január-szeptemberben 13,6 milliárd forint volt, ami a bázisnál 4,3 százalékkal nagyobb. Ez a magyarországi hotelek 65 milliárd forint belföldi szállásdíj bevételének 21 százalékát tette ki. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Turizmus és energia: Új lendület Dél-Európának
A nemzetközi gazdasági gondolkodásban régóta meghatározó szerepet játszott a „globális…
Tovább olvasom >Eurostat: tovább emelkedett az uniós turisztikai szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma
Az uniós turisztikai szálláshelyeken eltöltött éjszakák becsült száma 2024-ben elérte…
Tovább olvasom >Airbnb-tiltás a VI. kerületben: hotellé alakulnak a magánlakások
2026. január 1-től tilos lesz magánszálláshelyeket üzemeltetni Terézvárosban, ami radikálisan…
Tovább olvasom >További cikkeink
Uborkabéka – A nap videója
Nem mindenkinek ajánlanánk, de attól még kreatív asztali „dísznek” tartjuk.
Tovább olvasom >Hipermarket-körutazás – A nap videója
A vásárlóbarát gondolkodás epikus példája egy stockholmi szupermarketben. Suzanne a…
Tovább olvasom >