Kilőttek a sertésárak
Az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) folyamatosan nyomon követi, és a rendszeres kiadványaiban közreadja a világ mezőgazdasági és élelmiszeripari termékpiacainak tendenciáit.
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) novemberben megjelent rövid távú előrevetítése szerint a világ sertéshústermelése 8,5 százalékkal 110,5 millió tonnára csökkenhet az idén a 2018. évihez képest. Az Amerikai Egyesült Államok agrárminisztériumának (USDA) adatai szerint az Egyesült Államokban a sertés ára 1,36 dollár (USD)/kilogramm hasított hideg súly volt 2019 októberében, 6 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz viszonyítva. Brazíliában a sertés ára (7,33 brazil reál/kilogramm hasított hideg súly) 33 százalékkal volt magasabb 2019 októberében, mint az előző esztendő azonos hónapjában. Az Európai Unióban az „E” kereskedelmi osztályba tartozó sertés vágóhídi belépési ára 1,83 euró/kilogramm hasított hideg súly volt 2019 októberében, 32 százalékkal nőtt egy év alatt.
Magyarországon a NAIK AKI PÁIR adatai szerint a hazai termelésű vágósertés termelői ára áfa és szállítási költség nélkül 612 forint/kilogramm hasított meleg súly volt 2019 októberében, ami 37 százalékos emelkedést jelentett az egy évvel korábbi átlagárhoz képest.
***
Az Európai Bizottság októberben megjelent rövid távú projekciója szerint az Európai Unió baromfihús-termelése meghaladhatja a 15,6 millió tonnát 2019-ben, 2,5 százalékkal emelkedhet az előző évihez képest. Az Európai Bizottság adatai szerint az Unió baromfihúsexportja csaknem 8 százalékkal 1,4 millió tonnára, baromfihúsimportja 6 százalékkal 635 ezer tonnára emelkedett 2019 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához viszonyítva.
A NAIK AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a vágócsirke élősúlyos termelői ára 3 százalékkal 260 forint/kilogrammra emelkedett 2019 első negyvenhat hetében 2018 azonos időszakának átlagárához képest. Az egész csirke magyarországi ára 2 százalékkal 489 forint/kilogrammra emelkedett ugyanekkor.
***
A NAIK AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a nyerstej országos termelői átlagára 104,86 forint/kilogramm volt 2019 októberében, 4 százalékkal nőtt a 2019. szeptemberihez képest, és 9 százalékkal meghaladta az előző év azonos hónapjának átlagárát. A nyerstej kiviteli ára 115,3 forint/kilogramm volt 2019 októberében, azaz az előző havihoz képest 3 százalékkal emelkedett, míg az egy évvel korábbihoz viszonyítva nem változott számottevően. A kiviteli ár 10 százalékkal haladta meg a termelői átlagárat.
Az ENSZ Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Szervezetének (FAO) novemberi előrevetítése szerint a globális tejtermelés 1,4 százalékkal 852 millió tonnára nőhet 2019-ben az előző évihez képest. A tejtermékek világkereskedelme tejegyenértékben kifejezve 0,8 százalékkal 76 millió tonnára emelkedhet ugyanekkor.
Kapcsolódó cikkeink
Csökkent a FAO globális élelmiszerár indexe decemberben
Az élelmiszer-alapanyagok árának globális mutatója csökkent decemberben, köszönhetően cukor alacsonyabb…
Tovább olvasom >A lencsetermesztés helyzete Magyarországon: kihívások és lehetőségek
Az elmúlt években a lencsetermesztés globális szinten jelentős visszaesést mutatott,…
Tovább olvasom >FAO: a globális élelmiszerárak több mint másfél éves csúcsra emelkedtek novemberben
Novemberben 2023 áprilisa óta a legmagasabb szintre emelkedtek a globális…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: novemberben a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakit 4,1, az előző havit 0,6 százalékkal haladta meg
2024. novemberben a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint…
Tovább olvasom >NGM: láthatóan kezd visszatérni a lakosság bizalma
A kormány azon dolgozik, hogy a gazdaság jobban teljesítsen, így…
Tovább olvasom >Fidelity Kitekintés 2025: Az USA készen áll a reflációra
A republikánusok fölényes győzelme a novemberi választásokon jelentősen megváltoztatta a…
Tovább olvasom >