Kilenc havi csúcson az euróövezeti infláció
Januárban kilenc havi csúcsra emelkedett az euróövezeti infláció az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat pénteken közzétett jelentése alapján.
Az euróövezetben januárban 1,4 százalékra, tavaly április óta a legmagasabbra emelkedett az infláció a decemberi 1,3 százalékról, az Európai Unióban pedig 1,7 százalékra 1,6 százalékról. Egy évvel ezelőtt, 2019 januárjában az euróövezetben 1,4 százalék, az EU-ban 1,5 százalék volt az infláció.
Az energiaárak, élelmiszerek és élvezeti cikkek árának leszámításával képzett árindex, a maginfláció az előző havival megegyező 1,1 százalék volt januárban az euróövezetben.
Az előző havihoz képest januárban 1,0 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak az euróövezetben, míg decemberben 0,3 százalék volt a havi áremelkedést. A maginfláció havi bázison 1,7 százalékos csökkenés volt januárban a decemberi szintén 1,7 százalékos csökkenés után.
Az uniós összehasonlítási célokra kalkulált harmonizált árindex HICP januárban éves bázison 1,3 százalékos növekedést mutatott, a decemberivel megegyező mértékűt. Havi bázison 1,3 százalékkal csökkent januárban a HICP, míg decemberben 0,3 százalékkal emelkedett.
A fogyasztói árak januári emelkedéséhez az euróövezetben a szolgáltatóipar járult hozzá a legnagyobb mértékben, 0,68 százalékponttal, az élelmiszerek és élvezeti cikkek pedig 0,40 százalékponttal. Az energiaárak 0,19 százalékponttal járultak hozzá az árindex emelkedéséhez, míg a nem-energiaipari cikkek ára 0,08 százalékponttal.
A fogyasztói árindex éves bázison Olaszországban emelkedett a legkevésbé januárban, 0,4 százalékkal, Cipruson 0,7 százalékkal, Dániában és Portugáliában pedig 0,8 százalékkal. A legnagyobb éves áremelkedés Magyarországon volt, 4,7 százalékos, Romániában 3,9 százalékos, a Cseh Köztársaságban és Lengyelországban pedig 3,8 százalékos. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Lassulás és áremelkedés egyszerre – így alakul a tejpiac nyáron
A tejágazatban egyszerre van jelen a nemzetközi árnövekedés és a…
Tovább olvasom >Az infláció az eurózónában 2 százalékra, az EU-ban 2,3 százalékra gyorsult éves szinten
Gyorsult az infláció növekedése az euróövezetben és az Európai Unióban…
Tovább olvasom >K&H: a tényadatban szereplőnél jóval komolyabb inflációt érzékelnek a középkorúak
A középkorú magyarok inflációs érzete továbbra is messze meghaladja a…
Tovább olvasom >További cikkeink
EM: tovább folytatódik a visszaváltási rendszer fejlesztése
Az előző év elejétől bevezetett rendszernek köszönhetően 2025 nyarára jelentős…
Tovább olvasom >Lassulás és áremelkedés egyszerre – így alakul a tejpiac nyáron
A tejágazatban egyszerre van jelen a nemzetközi árnövekedés és a…
Tovább olvasom >Újabb probléma hozhat élelmiszer-drágulást
Súlyos következményekkel járhat a latin-amerikai agrárszektorra nézve, ha az Egyesült…
Tovább olvasom >