Kiemelten fontosak az aszályvédelemmel és a vízgazdálkodással összefüggő kutatások
Az aszállyal és a vízgazdálkodással összefüggő kutatás és fejlesztés kulcsfontosságú a mezőgazdaság fenntarthatósága szempontjából. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Karcagi Nemzeti Éghajlat- és Tájkutatási Központjában meglévő ismeretek, az ezzel összefüggő törekvéseknek lehetnek a motorjai – mondta Hubai Imre, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára az intézmény megalakulása alkalmából szervezett ünnepségen.

A térségben nagy jelentősége van a felelős vízgazdálkodásnak (Fotó: Pixabay)
A klímaváltozás napjaink egyik legfontosabb globális kihívása, amely számos gazdasági ágazatra hatással van, közülük is kiemelten az agráriumra – emelte ki Hubai Imre, aki szerint az eredményes mezőgazdasági termeléshez elengedhetetlen a vizekkel való felelős gazdálkodás, nemcsak a gazdálkodók, hanem a jövő nemzedéke szempontjából is. Hozzátette, az ehhez szükséges forrásokat pedig csak egy átgondolt gazdaságpolitikával lehet előteremteni. A kormány nemcsak a források biztosításával elkötelezett, hanem olyan programok indításában is, ami – az Európai Uniós források segítségével – tehermentesíti a gazdákat és a vízügyi ágazat szereplőit. Emiatt alakult meg az Aszályvédelmi Operatív Törzs, és ebben segít az Agro-ökológiai Program vagy a Vizet a Tájba Program is – sorolta.
Az Agrárminisztérium közreműködésével létrejött a Vízgazdálkodási Tárcaközi Bizottság
A testület egyik hangsúlyos feladata összehangolni a vízgazdálkodásra vonatkozó hosszú távú stratégiákat. Példaként említette még a szárazságtűrő növényfajták kutatását és a nedvességmegőrző technológiák fejlesztését is. Az államtitkár szerint újra kell gondolni a hajdani víztársulatok (ma vízgyűjtő közösségek) jövőjét, a tájhasználatot, a piac védelmét és az élelmiszerbiztonságot is. „Az elmúlt évtizedek tudományos eredményei most különösen felértékelődnek, mivel látjuk, mekkora szükség van a kutatók által felhalmozott tudásra. Közös cél egy fenntarthatóbb, alkalmazott kutatásra és országos fejlesztésre épülő modell kialakítása, amely illeszkedik az Alföld mezőgazdaságának új kihívásaihoz is” – hangsúlyozta. Majd azt kívánta, hogy a karcagi kutatóközpont biztosítson a jövőben is tudományos és innovációs hátteret a fenntartható mezőgazdasági gyakorlat hazai adaptációjához, miközben erősíti a nélkülözhetetlen oktatási, szaktanácsadási és bemutató tevékenységeket. Kitért arra is, hogy a térségben nagy jelentősége van a felelős vízgazdálkodásnak, ugyanis a Közép-Tisza mente erősen kitett az országhatárokon túlról érkező vízkészleteknek. Emiatt vízlépcsők kialakítására lehet szükség, a megfelelő víztározó-kapacitás kialakításához. Karcag határában 1200 kilométernyi csatornahálózat található, amelyeknek vízzel való feltöltése élet- és versenyképességet, valamint jó termőképességet jelent.
AM
Kapcsolódó cikkeink
Országszerte tart az aratás, hazánk kenyere biztosított
A gazdák munkájának és szorgalmának köszönhetően biztosított az ország kenyere,…
Tovább olvasom >Csaknem 100 milliárd forintból fejlődhet tovább az élelmiszeripar
Megszülettek az első támogatói döntések a komplex élelmiszeripari fejlesztések kapcsán,…
Tovább olvasom >Málna fák között: új remény a klímaváltozás sújtotta bogyósgyümölcs-termesztésben
A nyár egyik legkedveltebb gyümölcse, a málna ma már nemcsak…
Tovább olvasom >További cikkeink
A fogyasztói tudatosságnak a pénztárca szab határokat
Egészséges, fenntartható és megfizethető alapanyagokat, élelmiszereket szeretnének a fogyasztók vásárolni,…
Tovább olvasom >Drága falatok – egyre mélyebben kell a pénztárcába nyúlni a húsért
Hiába őrzi népszerűségét a sertéshús a magyar fogyasztók körében, az…
Tovább olvasom >Globális minimumadó: Az amerikai vállalatcsoportok végleg kikerülhetnek a szabályozás alól
Az elmúlt időszakban a globális minimumadó kapcsán izgalmas fejlemények játszódtak…
Tovább olvasom >